Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

Aleš Michl, člen bankovní rady České národní banky (ČNB), má ke zlatu odlišný přístup, než její ostatní členové. V rámci letošního Investičního fóra v lednu uvedl, že centrální banka by měla nakoupit do svých devizových rezerv 200 tun zlata. „Ne zítra, ale postupně,“ upřesnil.

ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Aleš Michl. Foto: ČNB

„Jako centrální banka máme oproti investorům obrovskou výhodu, kterou je prakticky nekonečný investiční horizont. V devizových rezervách bychom moli mít mnohem vyšší podíl akcií oproti současným 13,5 procenta. Proč nemít dvacet, třicet či čtyřicet procent,“ položil si Michl otázku k poměru akcií v současném portfoliu ČNB.

Banka má v devizových rezervách zhruba 135 miliard eur, ale je v kumulativní ztrátě. „Ptám se, proč to neotočit, proč případné kladné výnosy z devizových rezerv nedávat do nějakého suverénního fondu nebo do státního rozpočtu,“ řekl člen bankovní rady centrální banky.

Další případná změna se podle Michla týká zlata v devizových rezervách. „Nepotřebuji mít zlata 0,3 procent z  rezerv, ale potřebuji mít 10, 15, 20 procent, abych měl diverzifikované portfolio. Navrhuji nakoupit 200 tun zlata. Ne zítra, ale postupně,“ uvedl Michl na letošním Investičním fóru. Podle něj je zlato nástroj bez korelace s vývojem na akciovém trhu.

Aleš Michl připomněl, že když přišel do centrální banky, tak řekl, že jeho cílem je, aby se alespoň zastavilo ubývání zlata v devizových rezervách ČNB. Někomu může současné množství zlata v rezervách připadat hodně, jinému málo, konstatoval člen bankovní rady. „V našem portfoliu máme strašně málo zlata oproti tomu, jaká máme aktiva,“ konstatoval Michl.

PSALI JSME: Češi mají dvakrát víc zlata, než centrální banka

Ve zlatém žebříčku stovky zemí, který měsíčně sestavuje na základě informací Světové banky Světová rada pro zlato (World Gold Council, WGC), figurovala ke konci loňského roku Česká republika na 72. místě s 10,2 tunami zlata. O dvě tuny zlata více má například Mauritius.

Pokud by ČNB skutečně přikoupila do svých devizových rezerv 200 kilogramů zlata, jak navrhl Aleš Michl, dostala by se ČR na 26. pozici v přehledu WGC za Polsko a Belgii. Polská národní banka v letech 2018-2019 nakoupila celkem 125,7 tuny zlata a má v úmyslu usilovat o další zvýšení zásob žlutého kovu.

PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy

(luk)

Další z kategorie Videa