Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Japonsko objevuje městská naleziště zlata, v Česku jsou také

S rostoucí cenou zlata v Japonsku, kde letos zaznamenala nové rekordy, sílí snahy o získání tohoto drahého kovu z použitých desek plošných spojů a dalšího elektronického odpadu. Japonsko má málo přírodních zdrojů, ale vyřazené elektroniky habaděj.

Podle výpočtů profesora University of Limerick Ruedigera Kuehra je v milionu mobilů 24 kg zlata, 16 000 kg mědi, 350 kg stříbra a 14 kg palladia. Ilustrační foto: iStock

Proto se tam za jeden z nejslibnějších trhů nabízí takzvaná městská těžba surovin, tedy přeměna vyřazené elektroniky ve zdroj zlata a dalších důležitých kovů, které se využívají například v elektroautech.

S rostoucí cenou zlata tak přirozeně roste i poptávka po recyklaci tohoto kovu. Globální nabídka recyklovaného zlata se od ledna do září meziročně zvýšila zhruba o deset procent na 923,7 tuny, zatímco z těžby zlata o tři procenta.

Poslední známý údaj WGC (Světová rada pro zlato, pozn. aut.) uvádí, že v roce 2020 se na světové trhy dostalo 1 293 tun recyklovaného zlata – což bylo nejvyšší číslo za poslední desetiletí.

PSALI JSME: Britská královská mincovna plánuje „dolovat“ zlato z elektroodpadu

„Recyklované zlato nyní tvoří asi 30 procent světové nabídky. Podle WGC bylo za celou historii vytěženo zhruba 200 tisíc tun zlata – dost na naplnění čtyř 50metrových bazénů. S příliš nestoupající těžbou se získávání vzácného kovu ze starých telefonů, elektrospotřebičů a dalšího odpadu stává důležitější než kdy jindy,“ konstatuje tokijský deník Nikkei Asia.

„Institut Sustainability Design Institute odhaduje, že v Japonsku je nashromážděno asi 5 300 tun zlata. Podle japonského ministerstva životního prostředí lze z jedné tuny nebo přibližně deset tisíc mobilních telefonů získat přibližně 280 gramů zlata, což činí proces z hlediska hmotnosti 56krát efektivnější než těžba nového zlata.“

PSALI JSME: Zlatý důl v odpadcích

Proto i nejvýznamnější japonské firmy jako je například Mitsubishi rozšiřují svou kapacitu pro sběr a zpracování zlatého odpadu. Ale i v Česku spustila loni recyklaci zlata společnost TrustWorthy Investment na Vysočině, v areálu bývalé sklárny, kde má i rafinační linku. Ta umožňuje zpracovávat zlato a stříbro z vysloužilé elektroniky nebo zbytečných či polámaných šperků s obvykle nižší ryzostí.

Podle šéfa firmy Michala Spurného poklad představují třeba mobily s anténkou vyrobené před rokem 2007, kdy se v některých typech najdou tři až čtyři gramy zlata. Rafinerie firmy nyní dokáže recyklovat až 100 kilogramů zlata měsíčně. Nejede ale zatím na plnou kapacitu.

PSALI JSME: Domácí těžba zlata z mobilů se ukázala jako ekonomický nesmysl

(rek)

Další z kategorie Zlato