Zlato (oz) / USD
1 912,21
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Domácí těžba zlata z mobilů se ukázala jako ekonomický nesmysl

Uživatel čínské sociální sítě Weibo s přezdívkou Chef Alchemist se rozhodl ověřit, jak výnosné je těžit zlato z desek plošných spojů smartphonů. V rámci experimentu si muž zakoupil 210 desek s plošnými spoji, které tvoří mozek chytrých telefonů. Cena jedné desky byla 1,5 amerického dolaru, což je však možné jen v Číně. Celková cena tedy 315 dolarů.

Uživatel čínské sociální sítě Weibo s přezdívkou Chef Alchemist se rozhodl ověřit, jak výnosné je těžit zlato z desek plošných spojů smartphonů. Ilustrační foto: iStock

Chef Alchemist pak podle webu Prostomob.com/uk používal různé chemikálie k extrakci zlata z desek plošných spojů, včetně kyselin. Těžba drahého kovu probíhala několika postupy jako je čištění, rozpouštění, filtrace atd.

Z 210 desek se nadšenci z Číny nakonec podařilo vytěžit 0,41 g drahého kovu v aktuální ceně 21,40 dolaru. Experiment ukázal, že cena desek a chemikálií byla patnáctkrát vyšší, než hodnota drahého kovu z nich vykutaného.

Podle on-line publikace MyDrivers se podnikání s těžbou zlata z mobilních zařízení může stát ziskovým podnikáním jen při masové recyklaci desek plošných spojů. Spočítali, že z jednoho milionu chytrých telefonů lze vytěžit 15 kg palladia, 34 kg zlata, 350 kg stříbra a 16 tun mědi.

PSALI JSME: Britská královská mincovna plánuje „dolovat“ zlato z elektroodpadu

(rek)

Další z kategorie Zlato