Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý důl v odpadcích

Tuna vyřazených mobilních telefonů je bohatší na zlato než tuna rudy, říká profesor University of Limerick Ruediger Kuehr. Podle jeho výpočtů je v milionu mobilů 24 kg zlata, 16 000 kg mědi, 350 kg stříbra a 14 kg palladia. Přesto se dnes recykluje asi pouze pětina světového elektronického odpadu.

Dnes se recykluje asi pouze pětina světového elektronického odpadu. Ilustrační foto: iStock

Tento hypotetický důl je součástí více než 60 milionů tun elektrického a elektronického odpadu, který svět ročně vyprodukuje. Jeho celková hmotnost je vyšší než váha Velké čínské zdi, která je nejtěžším člověkem vytvořeným objektem na světě. A to podle Global E-waste Monitoru bude v roce 2030 vyhozeno o 14 milionů tun elektroodpadu víc.

Cokoli s kabelem, zástrčkou nebo baterií lze recyklovat, píše nejrozšířenější španělský deník El País. „Kromě toho získávání zlata a dalších materiálů z odpadu ve srovnání s těžbou ušetří spoustu emisí. Nejmarkantnější v odpadu je přítomnost zlata a stříbra. Ještě významnější je ale koncentrace mědi (až 16 tun na milion mobilních telefonů, nepočítaje ostatní zařízení).“

PSALI JSME: Britská královská mincovna plánuje „dolovat“ zlato z elektroodpadu

Díky své vodivosti a tepelné kapacitě je v elektrických vozidlech třikrát víc mědi než v autech se spalovacími motory. Poptávka po mědi se za posledních 20 let zvýšila o 50 procent. Velkokapacitní zařízení na regeneraci mědi jsou však vzácná. Je jich jen šest, a to v Belgii, Švédsku, Německu, Kanadě, Japonsku a Jižní Koreji.

Španělsko, kde využití odpadu z elektrických a elektronických zařízení dosáhlo 50 procent, se k tomuto exkluzivnímu klubu recyklátorů chce připojit. Postaví v Huelvě závod na zpracování 60 tisíc tun ročně, což je veškerý využitelný elektroodpad v zemi. Odstartovat má v prvním čtvrtletí roku 2025.

PSALI JSME: Nový byznys: Těžba zlata ve městech

Javier Targhetta, generální ředitel Atlantic Copper, největší měďařské společnosti ve Španělsku, tvrdí, že to není jen dobrý byznys, ale i příležitost, aby Španělsko jako první na světě dosáhlo 100% recyklace. Společnost plánuje získat sedm až osm tisíc tun mědi ročně, ale také tři až šest tun zlata. „To je hodně. Staneme se největším producentem drahých kovů ve Španělsku,“ směje se manažer Atlantic Copper.

Jestli je to dobrý byznys, proč se do něj firmy nehrnou? ptá se El País. „Technologický proces je složitý, protože se budeme zabývat osmi různými materiály,“ vysvětluje šéf Atlantic Cooper. Dalším důvodem jsou vysoké investiční náklady: 337 milionů dolarů (7,5 miliardy korun) bez technologie a slévárny, kterou firma už má.

PSALI JSME: Domácí těžba zlata z mobilů se ukázala jako ekonomický nesmysl

(rek)

Další z kategorie Zlato