Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britská královská mincovna plánuje „dolovat“ zlato z elektroodpadu

Britská královská mincovna bude recyklovat stovky kilogramů zlata a dalších vzácných kovů z vysloužilé elektroniky. Chce zamezit odlivu elektroodpadu a uvést vzácné kovy zpět do oběhu ve Velké Británii. Mincovna (The Royal Mint) plánuje ve Walesu vybudovat závod, který by z vysloužilé elektroniky získával ročně stovky kilogramů zlata a dalších vzácných kovů.

Výrobci přidávají vzácné kovy do elektroniky pro specifické elektrotechnické vlastnosti, kterými jsou například vysoká vodivost. Většina těchto vzácných kovů ale skončí na skládkách nebo ve spalovnách odpadů. Ilustrační foto: iStock

Mincovna přitom spolupracuje s kanadskou společností Excir, která vyvinula rychlý a bezpečný chemický způsob recyklace vzácných kovů z vysloužilé elektroniky. Tato technologie přitom dokáže z elektroodpadu extrahovat až 99 % obsahu vzácných kovů v řádu několika vteřin.

Tato technologie „je schopná výběrově extrahovat vzácné kovy s vysokou mírou čistoty,“ uvedl Sean Millard, šéf rozvoje Královské mincovny. Doplnil přitom, že mincovna tento proces doposud zkoušela v menším rozsahu a souběžně s tím připravovala také návrh nového závodu. Do provozu by měl být uveden během několika příštích let.

Nový závod si podle agentury Reuters klade za cíl zpracovat stovky tun elektroodpadu ročně a vrátit přitom do oběhu na území Velké Británie stovky kilogramů vzácných kovů, které by jinak skončily na zpracování v zahraničí. Elektroodpad, jako jsou například mobilní telefony nebo počítače, obsahuje malé množství zlata, stříbra a dalších vzácných kovů.

PSALI JSME: Nový byznys: Těžba zlata ve městech

(ska)

Další z kategorie Zlato