Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar žije ve vypůjčeném čase

Že dolar přestane být světovou rezervní měnou, je jistota. Otázka zní jen kdy. Směnitelnost dolaru za zlato skončila v roce 1971 a dolar od té doby vůči zlatu reálně ztratil 98 procent hodnoty. Ale také proti většině ostatních měn velmi oslabil. Například vůči švýcarskému franku od roku 1971 o 77 procent. A není divu. Dolar je podpořen jen masivními dluhy a deficity.

Dolar je podpořen jen masivními dluhy a deficity. Foto: Shutterstock

Spojené státy mají od roku 1960 rozpočtový deficit a od roku 1975 i obchodní schodek. Dolar žije ve vypůjčeném čase. To alespoň tvrdí Egon von Greyerz, zakládající a řídící partner švýcarské společnosti Matterhorn Asset Management. Jeho úvaha určitě stojí za zamyšlení, proto její zkrácenou verzi nyní přinášíme.

Hlavní událostí loňského roku, jež mnohé přesvědčila, že je novým měnovým systémem, který není řízen žádnou zemí ani žádnou centrální bankou, je vzestup kryptoměn v čele s bitcoinem. V roce 2017 dosáhla kryptománie ohromných rozměrů. Na začátku roku 2017 bylo v kryptoměnách 17 miliard dolarů. K dnešnímu dni je k dispozici 1360 kryptoměn o celkové hodnotě 588 miliard dolarů. Jedná se o 34násobný nebo 3300% nárůst hodnoty za pouhý rok. K dispozici je například 589 kryptoměn, jež mají tržní ocenění vyšší než jeden milion dolarů, přičemž největší z nich, bitcoin, 312 miliard dolarů.

Čím větší bublina, tím víc prskne

Jak může někdo věřit, že svět může fungovat s platebním systémem, který má 1360 měn, které stále exponenciálně rostou prakticky každý den? Ptá se von Greyerz. A ihned si odpovídá: Kryptoměny ve své současné podobě nikdy nebudou přijaty jako měny. Bitcoin v roce 2017 znásobil svou tržní hodnotu dvacetkrát. Pokud by to byla opravdu měna, znamenalo by to 1900% inflaci nebo přesněji hyperinflaci. Bitcoin však není měnou.

Také by nikdy nemohl být použit jako platební systém kvůli velmi nízké rychlosti transakcí. Bitcoiny a další kryptopeníze jsou jen elektronickou formou tulipánových cibulek. Bitcoinová bublina může být ještě větší než tulipánová horečka před 400 lety, jež způsobila historicky první krach na burze.

Smrtelný hřích

Víme, že rok 2018 pravděpodobně přinese mnohá překvapení na měnové frontě s masivní volatilitou nejen na finančních trzích, ale také na většině ostatních trhů. Víme také, že i když kryptoměny mohou vyšplhat ještě mnohem výš, než se zhroutí, nenabízejí investorům, kteří si chtějí zajistit bohatství, žádnou ochranu. Velmi málo vlastníkům současných kryptoměn ve výši 588 miliard dolarů se podaří dostat se z kola ven dřív, než propadnou na nulu. Chamtivost je jedním ze sedmi smrtelných hříchů a bude potrestána.

Zlato zůstane i nadále jedinou měnou, která všechno přežije, tak jako tomu je téměř pět tisíc let. Fyzické zlato a stříbro je konečnou formou zachování bohatství, stejně jako pojištěním proti ekonomickým a finančním katastrofám, které svět v nadcházejících letech zažije.

Počátek vzestupu?

Zda bude nová světová měna v roce 2018 nebo ne, je irelevantní, protože všechny klasické měny historicky stejně vždy selhaly. Zlato a stříbro dnes láká málokoho a je stejně podhodnocené jako v roce 2000. Je však vysoce pravděpodobné, že cyklus vzestupu drahých kovů již probíhá. Třetí rok. Důkaz? Kdykoli jejich cena padne na dno, je to dno vždy výš než předešlé. S vánoční cenou 1275 dolarů jsme dnes 230 dolarů nad prosincem 2015 a 140 dolarů nad stejným měsícem v roce 2016.

Nová měna, pokud by opravdu vznikla, by byla pouze dočasným jevem, zatímco zlato bude i nadále jedinou konstantní měnou v dějinách lidstva. Velmi silný vzestup zlata a stříbra v roce 2018 překvapí investiční svět. Investoři by tomu měli věnovat pozornost a nezůstat pozadu, vyzývá švýcarský manažer na webových stránkách Gold Switzerland investory.

(rek)

Další z kategorie Zlato