Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deutsche Bank, UBS a HSBC zaplatí miliony za manipulaci

Americké ministerstvo spravedlnosti a burzovní obchodní komise v pondělí oznámily výši pokut udělených třem významným evropským bankám a osmi osobám obviněným z manipulace s opcemi (futures) drahých kovů. Deutsche Bank, UBS a HSBC dohromady zaplatí celkem 46,6 milionu dolarů za to, že jejich obchodníci manipulovali s termínovanými trhy vzácných kovů. Informaci přinesla francouzská tisková agentura AFP.

„Bankovní dům UBS v souvislosti s vyšetřováním této kauzy získal imunitu,“ napsala loni agentura Bloomberg. Foto: iStock

Podvod známý jako „spoofing“ spočíval v tom, že obchodníci měli zadávat velké objednávky na futures s drahými kovy na jedné straně trhu, zároveň pak zadat příkazy, kterými futures (obchody s budoucím vypořádáním) zamýšleli před provedením nákupu zrušit. Před realizací spoofingového příkazu obchodníci často zadávali menší objednávky na opačné straně trhu, aby se pokusili profitovat z pohybu cen, který způsobili.

Jak server Zlato.cz již loni napsal, manipulátoři se měli dopustit stovek až tisíců podvodných „spoofů“. Působili v různých koutech světa, v USA, Švýcarsku, Velké Británii, Austrálii a ve Spojených arabských emirátech. Manipulace s cenami různých drahých kovů včetně zlata a stříbra se měli dopouštět od počátku roku 2008 do roku 2014. Před tímto případem byli podle ministerstva spravedlnosti obviněni ze stejného trestného činu pouze tři lidé.

UBS nevyklouzla

V žalobách podaných burzovní komisí, která reguluje derivátové trhy, dostala největší pokutu ve výši 30 milionů dolarů Deutsche Bank, zatímco švýcarská UBS souhlasila s platbou 15 milionů dolarů a britská HSBC se sankcí ve výši 1,6 milionu dolarů. Překvapením je hlavně trest udělený UBS, která s vyšetřovateli spolupracovala.

„Bankovní dům UBS v souvislosti s vyšetřováním této kauzy získal imunitu,“ napsala loni agentura Bloomberg. „Vychází to z dohody s ministerstvem spravedlnosti o mimosoudním vyrovnání v předchozím obvinění z bankovních podvodů v oblasti úrokových sazeb v roce 2015.“ To se však buď nepotvrdilo, nebo je uložená sankce na minimální možné výši.

„Takové jednání představuje značné riziko zhoršení důvěry na trzích v USA a vytváří nerovné podmínky pro legitimní obchodníky a investory,“ cituje AFP úřadujícího ředitele kriminálního oddělení amerického ministerstva spravedlnosti Johna Cronana.

James McDonald z burzovní komise pro regulaci trhů s deriváty k tomu dodal, že zavedení elektronického a algoritmického obchodování vytvořilo nové příležitosti jak pro legitimní obchodování, tak pro podvody.

(rek)

Další z kategorie Zlato