Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podvod zvaný spoofing

Bývalý obchodník bankovní skupiny UBS byl obviněn ze spiknutí a podvodu v souvislosti s jeho podezřelou rolí při manipulaci s cenami drahých kovů. Andre Flotron je tak druhou osobou, která je v USA v souvislosti s cenami zlata, stříbra, platiny a palladia vyšetřován. Švýcar byl zatčen při návštěvě své přítelkyně v New Jersey. V nejhorším případě mu hrozí až 25 let vězení.

Andre Flotron, bývalý obchodník bankovní skupiny UBS byl obviněn kvůli manipulaci s cenami drahých kovů. Reprofoto: LinkedIn

Andre Flotron (54) se ocitl ve vazbě federálního soudu v Newarku (New Jersey), protože soudce kvůli obavám, že uteče do Švýcarska, zamítl propuštění na kauci. Soudce rovněž stanovil předběžné slyšení na 22. září. „Budeme bojovat,“ řekl jeho právník Marc Mukasey. „Problém je v tom, zda to není trestný čin kreativně vytvořený vládou nebo průmyslovou praxí.“

Flotronovo zatčení spadá do oblasti vyšetřování ministerstva spravedlnosti, zda v letech 2008 až 2013 obchodníci bank nekonspirovali při určování úrokových sazeb a nemanipulovali s devizovým trhem. Vyšetřování některých plateb velkých světových bank v miliardách dolarů dovedlo justici k obchodníkům s drahými kovy, kteří měli zadávat objednávky, aniž by je chtěli realizovat, aby ovlivnili jeji ceny. V angličtině to nazývají spoofing.

Velké objednávky

Flotron a jeho spolupracovníci měli zadávat velké objednávky na futures s drahými kovy na jedné straně trhu, zároveň pak zadat příkazy, kterými futures (obchody s budoucím vypořádáním) zamýšleli před provedením nákupu zrušit. Před realizací spoofingového příkazu Flotron a jeho společníci často zadávali menší objednávky na opačné straně trhu, aby se pokusili profitovat z pohybu cen, který způsobili, stojí v obžalobě.

„Ministerstvu spravedlnosti k obvinění Flotrona pomohl nejmenovaný obchodník UBS, který se vyhnul trestnímu řízení tím, že se v loňském roce dohodl na spolupráci s prokurátorem, který spoofing drahých kovů a měn vyšetřuje. Prokurátor Michael Rinaldi řekl, že důkazy má,“ uvedla agentura Bloomberg, která kauzu zveřejnila.

Z výpovědi spolupracující osoby dále vyplývá, že ji Flotron v červenci 2008 do řemesla zaučoval předtím, než se vydá do singapurské pobočky UBS. Měla se prý dívat, jak se to dělá. Žalobci rovněž poukazují na konkrétní obchodní činnosti týkající se zlatých futures v letech 2011 a 2012, jež považují za důkazy o spoofingu. „Spolupracující svědek a zmiňované důkazy mohou žalobcům spíš uškodit než pomoci,“ prohlásil Flotronův obhájce.

Švýcaři to tušili

Švýcarské regulační orgány také projevily o Flotrona zájem. V dopise z roku 2014 mu oznámili, že jeho praktiky by mohly být důvodem k sankci. Serveru Bloomberg News to údajně dva lidé potvrdili. „Není ale jasné, zda švýcarský Úřad pro dohled nad finančním trhem Flotrona potrestal,“ píše Bloomberg.

Advokát Mukasey také novinářům sdělil, že Flotron před třemi lety spolupracoval při interním vyšetřování devizového trh s bankou i prokuraturou. Také mnohokrát cestoval do a z USA, aby navštívil svou přítelkyni nebo zubaře v New Jersey. Flotron proto podle právníka byl, vzhledem k jeho předchozí spolupráci s ministerstvem spravedlnosti, svým zatčením agenty FBI doslova ohromen. „Neřekli mu ani bú,“ dodal Mukasey.

Imunita pro UBS

„Bankovní dům UBS v souvislosti s vyšetřováním této kauzy získal imunitu. Vychází to z dohody s ministerstvem spravedlnosti o mimosoudním vyrovnání v předchozím obvinění z bankovních podvodů v oblasti úrokových sazeb v roce 2015,“ připomíná Bloomberg.

Prokurátoři se po přijetí tzv. Dodd-Frankova zákona, který po pádu finančního domu Lehman Brothers zpřísnil dohled a regulaci bankovního sektoru a proti kterému současný americký prezident Donald Trump tak horlí, snaží mnohem agresivněji stíhat spoofing, který se stal nelegální.

Jako první obžalovaný ze spoofingu stanul v červnu před federálním soudem v Chicagu David Liew, bývalý obchodník Deutsche Bank. Také šlo o podvodné jednání při obchodování se zlatem, stříbrem, platinou a palladiem. Kromě spoofingu měl také vynášet informace o předběžných objednávkách.

(rek)

Další z kategorie Zlato