Zlato (oz) / USD
1 928,93
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dedolarizace už i v Evropě

Ačkoli král dolar o svou korunu hned tak nepřijde, jeho vliv slábne. A to by mělo přinést určitou podporu pro cenu zlata. Tak lze do jedné věty shrnout nejnovější analýzu Bank of America Merrill Lynch. Její experti uvedli, že americký dolar sice zůstává dominantní rezervní měnou, ale jeho postavení ve světě už není tak pevné, jak bývalo.

Ačkoliv se zdá, že v čele trendu dedolarizace jsou Rusko a Čína, američtí analytici poznamenávají, že Evropa už také skočila do diverzifikace svého portfolia. Foto: iStock

„I když v americkém dolaru stále ještě probíhá 39,9 % mezinárodních plateb, jeho podíl na trhu se snížil, protože světová ekonomika se stává méně americkou,“ uvedli bankovní analytici. „Jsme přesvědčeni že dedolarizace je i důležitým důvodem, proč centrální banky přidávají více zlata do svých rezerv.“

Ačkoliv se zdá, že v čele trendu dedolarizace jsou Rusko a Čína, američtí analytici poznamenávají, že Evropa už také skočila do diverzifikace svého portfolia. „Ve snaze přizpůsobit se novým ekonomickým skutečnostem a rostoucímu významu Číny, vyměnila nedávno Evropská centrální banka 500 milionů amerických dolarů za cenné papíry denominované v čínském juanu.“

Při pohledu na trh se zlatem uvedla Bank of America, že zlato se stává atraktivní rezervní alternativou právě proto, že vliv amerického dolaru oslabuje. Analytici připojují nedávný průzkum lobbistické organizace World Gold Council, který uvádí, že jedna pětina centrálních bank na celém světě chce letos zvýšit množství zlata v rezervách. Dvě třetiny centrálních bank zároveň oceňují zlato jako bezpečné útočiště. Průzkum také ukázal, že 59 % centrálních bank už uznalo zlato jako efektivní diverzifikátor portfolií.

„Kromě těchto důvodů se domníváme, že dedolarizace by mohla také vést ke zvýšení podílu zlata v již existujících zlatých investicích,“ uvedli analytici. Ačkoli centrální banky v posledních devíti letech zlato spíš nakupovaly, jejich do loňského roku okrajová role na trhu se zlatem se rázem změnila. Loni totiž nakoupily celkem 651,5 tuny žlutého kovu, což je nejvýraznější nárůst zhruba za půl století.

Ozdravná kúra pro dolar?

Ačkoli se diverzifikace rezerv stala důležitým tématem trhu se zlatem, Bank of America upozorňuje, že investoři by neměli očekávat, že by se v dohledné době svět od amerického dolaru úplně odklonil. „Jsme přesvědčeni, že současný trend dedolarizace není nic neobvyklého a v konečném důsledku by mohl přinést vyváženější portfolia globálních měnových rezerv,“ cituje z bankovní zprávy americký odborný web Scrap Register.

„I při zvážení různých výhod finančních trhů v USA musí centrální banky hledat alternativní aktiva, aby mohly investovat, takže celý proces se s velkou pravděpodobností bude vyvíjet pomalu,“ uzavírá svůj rozbor Bank of America.

(rek)

Další z kategorie Zlato