Zlato (oz) / USD
2 578,71
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další globální centrum obchodu se zlatem

Investoři se obvykle obracejí ke zlatu v obdobích kolísání trhu nebo hospodářského útlumu. V současné době je trh svědkem silného dolaru a vysokých zisků z investic do akcií a kryptoměn.

Přestože jsou Spojené arabské emiráty stále především trhem s klenoty, poptávka po slitcích a mincích loni tam vzrostla o 34 procent. Ilustrační foto: iStock

Zlato, které by mělo být v jen náhradním aktivem či záchranným kruhem, však překvapivě stoupá také. V pondělí padl rekord zlata letos už počtvrté, když povýšil dosud rekordní hodnotu 2 233 dolarů za unci na 2 265 dolarů za uncový slitek, aniž oslabil dolar.

Jde o historicky převrat? O pád hodnot? „Navzdory svému rekordnímu výkonu zlatu dál zůstává role bezpečného aktiva,“ uklidňuje Andrew Naylor, ředitel pro Blízký východ v marketingové organizaci World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. aut.). „Zlato dnes jen posilují nejistoty související s inflací, geopolitickým napětím nebo potenciálními poklesy trhu,“ dodává.

„Kritickým faktorem zůstává jakýkoli posun úrokových sazeb. Pokud USA přistoupí k jejich snížení, mohlo by to podnítit zájem investorů o zlato, protože se budou snažit zajistit proti možné devalvaci měny a inflaci,“ řekl Naylor v rozhovoru pro Finance Middle East.

PSALI JSME: Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

Tento zlatý rozhovor nevznikl náhodou. Je to jen součást marketingové kampaně WGC, která nedávno otevřela v Dubaji svou regionální centrálu pro Blízký východ. „Rozhodnutí zřídit nové regionální ústředí v Dubaji je strategické,“ vysvětlil Naylor.

„Dubaj je stěžejním centrem obchodu se zlatem, je to jedno z největších obchodních center se zlatem a čtvrtý největší dovozce a vývozce zlata na světě. Blízký východ zvyšuje svůj význam v tomto sektoru s rostoucím zájmem centrálních bank a velmi likvidním trhem se zlatem, na kterém se v průměru zobchoduje 145 miliard dolarů za den.“

Centrální banky v uskupení GCC (Rada pro spolupráci v Zálivu, pozn. aut) považují zlato za základní kámen měnové stability a kritický prvek při diverzifikaci rezerv. Jejich historický vztah ke zlatu jako rezervnímu aktivu je známý.

GCC sdružuje šest zemí (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty) s cílem politické a ekonomické integrace. Společný trh byl spuštěn již v roce 2008 a jejich centrální banky mají dohromady skoro šest set tun zlata.

PSALI JSME: Spojené arabské emiráty provedou po kritice audit všech domácích rafinérií zlata

Spojené arabské emiráty (SAE), jako hlavní centrum správy majetku, zaznamenávají významný růst obchodu se zlatem, zejména slitků a mincí. A to se ještě v roce 1996 neobjevily ani mezi stovkou největších dovozců zlata. O dvě desetiletí později se umístily v první čtyřce světového žebříčku před Hongkongem a USA.

Vývoz zlata ze SAE v první polovině roku 2023 stoupl o 40,7 procenta. Příspěvek vývozu zlata k zahraničnímu obchodu bez ropy činil 17,6 procenta ve srovnání se 14,3 procenta o rok dřív. Přestože jsou SAE stále především trhem s klenoty, poptávka po slitcích a mincích loni tam vzrostla o 34 procent.

Často se však také hovoří o praní krvavého zlata a legalizaci ruského zlata vypovězeného z oficiálních trhů. O obojím jsme už na našem webu v minulosti psali.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

(rek)

Další z kategorie Zlato