Zlato (oz) / USD
2 337,34
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa zlevňuje díky mírovým rozhovorům a nižším vyhlídkám na pokles sazeb v USA

Ceny ropy na začátku týdne klesají. Dolů je tlačí jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Káhiře, které zmírňuje obavy z širšího konfliktu na Blízkém východě. Údaje o březnové inflaci ve Spojených státech pak snížily vyhlídky na brzké snížení úrokových sazeb.

ropa
Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SELČ vykazovala pokles o 1,4 procenta na 88,27 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela taktéž 1,4 procenta na 82,67 dolaru za barel. Foto: iStock

V Káhiře dnes opět jednají egyptští a katarští prostředníci s delegací palestinského islamistického hnutí Hamás, proti kterému vede Izrael v Pásmu Gazy válku v odvetě za jeho teroristický útok z loňského října.

„Vzhledem k malému množství dalších čerstvých zpráv je možné ochlazení situace v Gaze příčinou poklesu cen ropy,“ uvedl John Evans ze společnosti PVM.

Trhy se také zaměřují na dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed), které začíná v úterý.

Měsíční inflace v USA v březnu mírně vzrostla, což tlumí očekávání, že by banka mohla v blízké budoucnosti snížit sazby. Někteří investoři odhadují, že by Fed mohl v letošním a příštím roce úrokové sazby dokonce zvýšit, a to o čtvrt procentního bodu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červen 88,27 89,50
New York – NYMEX WTI červen 82,67 83,85

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika