Zlato (oz) / USD
2 340,80
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici čekají další snížení úrokové sazby ČNB z 5,75 procenta

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek znovu sníží základní úrokovou sazbu ze současných 5,75 procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, otázkou ale podle nich bude rozsah tohoto kroku. Většina z nich očekává pokles sazeb o půl procentního bodu, nevylučují ale ani poloviční rozsah.

ČNB
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek znovu sníží základní úrokovou sazbu ze současných 5,75 procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK,. Foto: iStock

Členové bankovní rady v uplynulých týdnech upozorňovali, že je i přes inflaci na dvouprocentním cíli ČNB potřeba zachovat opatrný přístup. Proti výraznějšímu poklesu sazeb se vyslovil i člen rady Tomáš Holub, který v březnu neúspěšně navrhoval snížení o 0,75 procentního bodu.

Bankovní rada začala sazby snižovat loni v prosinci. Nejprve klesly o 0,25 procentního bodu, následně v únoru a v březnu vždy o 0,5 procentního bodu. „Ani březnový výsledek inflace, který zůstal na cíli ČNB, nepřiměje většinu bankovní rady zrychlit tempo snižování sazeb. Bankovní rada se tak pravděpodobně přikloní opět k opatrnějšímu přístupu na svém květnovém zasedání a sníží, podobně jako na posledních dvou zasedáních, úrokové sazby o 0,5 procentního bodu,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Snížení sazeb na 5,25 procenta čeká také analytik ČSOB Dominik Rusinko. „Dalšímu poklesu sazeb nahrává svižný pokles inflace, která od začátku roku výrazně zaostala za očekáváním ČNB. Pozitivní je také výhled na příští měsíce, kdy by se inflace měla pohybovat okolo dvou procent,“ sdělil ČTK. Upozornil, že reálné úrokové sazby jsou nyní nejvyšší za poslední dvě desetiletí.

„Očekávám další pokles úrokových sazeb o čtvrt až půl procentního bodu,“ uvedl k jednání ČNB generální ředitel společnosti Fingood Vít Endler. „Inflace je, zdá se, pod kontrolou a dvouprocentní inflaci by slušely výrazně nižší sazby. Bankovní rada ale musí být ve snižování opatrná, aby chránila na odpovídajících úrovních i kurz koruny. Proto tempo snižování sazeb nebude překotné, nicméně trend pozvolného poklesu je jasný,“ doplnil.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil připomněl, že ČNB zveřejní také novou ekonomickou prognózu. Očekává v ní zvýšení odhadu růstu hrubého domácího produktu, snížení odhadu inflace a slabšího výhledu na kurz koruny. „I nadále bude prognóza bankéře zřejmě nabádat k rychlejšímu snižování českých úroků, ke kterému ale opět nedojde. Namísto toho bankovní rada zůstane raději opatrná, zopakuje svůj předchozí krok a základní sazbu sníží o 0,5 procentního bodu na hodnotu 5,25 procenta,“ sdělil ČTK.

Pokles základní sazby na 5,25 procenta čeká i analytik Purple Trading Petr Lajsek. Podle něj se snížení úroků ČNB projeví i v úročení vkladů a hypoték. „Na začátku května tak můžeme očekávat pád výnosu spořících účtů o 0,25 až 0,5 procentního bodu,“ uvedl. „Zlevnit by měly korporátní úvěry a hypotéky, trend však bude pomalejší a méně výrazný než u spořících účtů,“ dodal. Vzhledem k očekávanému vývoji základních úrokových sazeb budou podle něj hypotéky zlevňovat i v dalších letech.

Hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová předpokládá, že základní úroková sazba klesne o čtvrt procentního bodu. Na úročení hypoték se to podle ní zatím neprojeví. „Banky budou díky zdražení ceny zdrojů své sazby spíše ponechávat na stávající úrovni, zejména pro fixace tři až pět let. Pravděpodobně sníží sazbu u kratších fixací na jeden až dva roky,“ míní.

Podle místopředsedy představenstva ATRIS investiční společnosti Tomáše Jíchy by bankovní rada mohla snížit úrokovou sazbu až o 0,75 procentního bodu. Další pokles by ale podle něj měl nastat až na podzim, aby ČNB mohla analyzovat dopady uvolnění měnové politiky.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova