Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co skutečně rozhoduje o ceně zlata?

Často se i mezi odborníky vedou debaty o tom, co vlastně určuje spotovou cenu zlata. Samozřejmě, vždy je to otázka poptávky, ale kde? Je to americká komoditní burza Comex, kde se obchoduje s tzv. papírovým zlatem, nebo londýnský neburzovní trh, kde probíhá nejvíc přímých obchodů na světě s fyzickým zlatem?

Investoři čekají na pátek, kdy předseda americké centrální banky Jerome Powell pohovoří na každoročním mítinku centrální banky v Jackson Hole ve Wyomingu. Foto: Fed

Australská mincovna Perth Mint nedávno zveřejnila svoji úvahu na toto téma se závěrem, že oba trhy jsou natolik provázané, že se v určování ceny zlata střídají, byť londýnský trh s fyzickým zlatem je mnohonásobně větší než burzovní trh s papírovými odvozeninami zlata.

Málokdy se však otevřeně zmiňuje, že to může být americká centrální banka (Fed), potažmo celá americká ekonomika vyztužovaná americkým dolarem. „Rostoucí obavy, že Fed ve své snaze bojovat s inflací udrží úrokové sazby zvýšené déle, si vybírá významnou daň na zlatě,“ konstatuje server Kitco News. Analytici teď prý investorům radí, že je lepší mít americké státní tříměsíční pokladniční poukázky s 5% úrokem než zlato.

„Americká ekonomika se přes noc nezhroutí, takže byste byli hloupí, kdybyste neinvestovali do dluhopisů s krátkou dobou trvání,“ řekl Adrian Day, prezident firmy Adrian Day Asset Management. „Ale krátkodobé dluhopisy jsou jen parkovací místo,“ dodává vzápětí s tím, že i on dlouhodobě věří spíš zlatu.

PSALI JSME: Vývoj ceny zlata nemá logiku

Ale zpět k tématu. Přestože by ekonomická data z USA mohla tento týden způsobit krátkodobou volatilitu na trhu drahých kovů, investoři čekají na pátek, kdy předseda Fedu Jerome Powell pohovoří na každoročním mítinku centrální banky v Jackson Hole ve Wyomingu.

Nedávná data totiž poskytla jen málo vodítek ohledně vývoje ekonomiky, ale roste očekávání, že Powel pohovoří holubičím tónem, i když říká, že centrální banka ponechá své možnosti otevřené. „Sympozium v Jackson Hole považujeme za dobrou příležitost pro Powella, aby začal připravovat půdu pro další vývoj,“ uvedli analytici kanadské TD Securities.

Kitco News, na rozdíl od opatrných analytiků, se s tím však nemažou: „Federální rezervní systém nadále dominuje trhu se zlatem.“ Už jen zveřejnění zápisu z červencového zasedání Fedu ukázalo, jak obrovský dopad má centrální banka USA na cenu zlata.

Fakt, že centrální bankéři jsou rozděleni ohledně dalšího zvýšení úrokových sazeb, byť většina upřednostňuje boj proti inflaci před riziky pro ekonomiku, vnáší na trhy nervozitu. Podle agentury Reuters 37 procent investorů sází na další zvýšení úroků, zatímco 58 procent na šanci, že Fed ponechá sazby beze změny po zbytek roku.

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

Michele Schneiderová, ředitelka výzkumu investiční platformy MarketGauge, Kitco News řekla, že i neutrální komentář od Powella by stačily k podpoře ceny zlata, protože by naznačoval, že výnosy vládních dluhopisů dosáhly vrcholu.

„Stále existuje mnoho nejistoty ohledně směřování ekonomiky: Dočkáme se recese, měkkého přistání, deflace, stagflace? Fed nebude schopen udržet agresivní úrokové sazby, když ekonomika začne zpomalovat. Bude je muset snížit, i když inflace zůstane vysoká, a tato očekávání cenu zlata podporují.“

Podle Schneiderové tak trh se zlatem dál ukazuje svoji odolnost, protože i přes převahu nabídky zůstává zlato nad březnovými cenami. „O zlato se nebojím,“ pravila. „Koukala bych ho nakupovat, dokud je levnější.“

PSALI JSME: V souboji s dolarem zřejmě bude mít navrch zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato