Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cenu zlata teď určuje Fed

V posledních týdnech je to americká centrální banka (Fed), kdo určuje cenu zlata. Stačí pár vět některého z centrálních bankéřů o úrokových sazbách, a už se to na ceně projeví. Vezměme si minulý týden. Zpráva o inflaci ve Spojených státech, která oslabila spekulace na zvýšení sazby o 75 základních bodů, vyvolala strmý růst ceny zlata o 92,80 dolaru čili o 5,24 procenta.

V posledních týdnech je to americká centrální banka (Fed), kdo určuje cenu zlata. Ilustrační foto: iStock

Ve snaze zabránit spekulativní noční můře na finančních trzích několik představitelů Fedu upozornilo, že se zvyšováním sazeb ještě neskončili.

Prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová v pátek řekla, že by se raději zmýlila a zvýšení sazeb přestřelila, než aby je nezvýšila dostatečně vysoko. A chce je tam držet tak dlouho, dokud inflaci spolehlivě nevrátí na dvě procenta.

Prezidentka Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová ve čtvrtek naznačila, že,stejně jako Dalyová, také cítí hlavní riziko pro americkou centrální banku, že nebude zvyšovat úrokové sazby dost agresivně.

PSALI JSME: Kdo rozbil cenu zlata

„Vzhledem k současné úrovni inflace, její široké povaze a její odolnosti se domnívám, že měnová politika bude muset být restriktivnější a nějakou dobu restriktivní zůstat, aby inflace mohla trvale klesat na dvě procenta,“ cituje Mesterovou server FXEmpire.

Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker řekl, že Fed by mohl přibrzdit, jakmile se sazby dostanou nad 4,6 %, aby posoudil dopady přísnější politiky. „Pokud budeme muset, vždy můžeme na základě ekonomických dat sazby zvýšit.“

Šéf Fedu ze St. Louis Christopher Waller v neděli uvedl, že se mu zdá, že finanční trhy na měkčí než očekávaná data o inflaci reagovaly přehnaně. „Byl to jen jeden údaj. Všichni by se měli zhluboka nadechnout, uklidnit se,“ řekl.

PSALI JSME: Mediální hvězdou je teď dolar

Ať tak či onak, výnosy amerických státních dluhopisů po datech o poklesu inflace prudce klesly, což srazilo investiční přitažlivost amerického dolaru a zároveň zvýšilo poptávku po zlatu denominovaném v dolarech. A právě ono oslabení dolaru znamenalo, že pro české zájemce o zlato se jeho cena nijak zásadně nerozkolísala.

„Navzdory silnému růstu ceny zlata z minulého týdne mějte na paměti, že cenu vyhnaly burzovní spekulace. Skuteční investoři pravděpodobně nebudou tlačit cenu výš, když před týdnem mohli koupit zlato o téměř 100 dolarů levněji,“ uzavírá svůj komentář FXEmpire.

A předvídá, že cena zlata by se mohla vrátit pod 1 700 dolarů za troyskou unci. A tak otázkou zůstává, jak dlouho vydrží koruna s podporou České národní banky s americkým dolarem tak úspěšně bojovat.

PSALI JSME: Saxo Bank: K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1 735 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato