Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V souboji s dolarem zřejmě bude mít navrch zlato

Až do října loňského roku působil silný americký dolar jako brzda ceny zlata. Když centrální banka USA (Fed) jako první na rozvinutých trzích zvýšila úrokové sazby, popularita dolaru vzrostla. Jakmile se centrální banky bohatých zemí s navyšováním úroků přidaly, dolar začal slábnout.

V souboji dolaru se zlatem zřejmě bude mít navrch zlato. A jednou přijde čas, kdy se lidé budou muset rozhodnout, čemu víc věřit. Ilustrační foto: iStock

„Cena zlata je vždy ovlivněna řadou propojených faktorů, ale za posledních šest měsíců to byla hlavně slabost dolaru, co tlačilo cenu zlata výš. Historicky to není žádná novinka, zlato má tendence být silné, když je dolar slabý. Hlavně proto, že zlato se na mezinárodních trzích oceňuje v amerických dolarech,“ analyzuje situaci Olivia Markhamová, manažerka trustu BlackRock World Mining.

Když dolar slábne, je jich potřeba víc na nákup stejného množství zlata, takže cena zlata má tendenci růst, i když jako všechno to neplatí stoprocentně. Po zkrocení inflace v USA převládl mezi investory pocit, že úrokové sazby zamíří dolů a dolar nebude tolik vynášet, takže dolar opět oslaboval. Nohy mu začaly podrážet i některé centrální banky, které začaly dolary v podobě vládních amerických dluhopisů nahrazovat zlatem.

„Mnoho faktorů, které dosud ovlivňovaly cenu zlata, zůstane. Inflace je stále relativně vysoká, což znamená, že úrokové výnosy po odečtení inflace zůstanou nižší. To pomůže podpořit cenu zlata i po snížení úrokové sazby.

PSALI JSME: Zlato zdolává jeden rekord za druhým

Stejně tak dolar bude dál potvrzovat velmi úzkou korelaci se zlatem a zdá se, že bude spíš slábnout než sílit. Jakýkoli další obrat v politice Fedu pravděpodobně pád dolaru prodlouží, což by mohlo by být dobré pro cenu zlata,“ domnívá se Markhamová, zaměstnávaná největším fondem světa spravujícím 8,5 bilionu dolarů.

Poptávka po zlatě pochází z pěti hlavních zdrojů – z investic, průmyslu, centrálních bank, technologií a šperkařství. Vloni byla poptávka nejvyšší za posledních 11 let. Meziročně vzrostla o 18 procent.

„Hlavně investiční poptávka byla nejen silná, ale i odolná. Také centrální banky budou dál nakupovat zlato a diverzifikovat devizové rezervy. Mezitím můžeme zaznamenat i nárůst poptávky po špercích a technologiích v důsledku znovuoživení Číny,“ dodává Australanka v amerických službách.

V souboji dolaru se zlatem tak zřejmě bude mít navrch zlato. A jednou přijde čas, kdy se lidé budou muset rozhodnout, čemu víc věřit.

PSALI JSME: Proč cena zlata na rozdíl od inflace neklesá

(rek)

Další z kategorie Zlato