Zlato (oz) / USD
2 343,99
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Černé labutě

Lidé celá staletí věřili, že existují jen bílé labutě. I když byl černý druh labutí v Austrálii již objeven, v ekonomice pojem černá labuť dál vyjadřuje vysoce nepravděpodobnou událost. Jedné černé labutě jsme dnes svědky.

Po dosud největší černé labuti – Globální finanční krizi – vytvořila cena zlata dosud nepřekonaný světový rekord 1921,41 dolaru. Foto: iStock

Americký akciový index S&P 500 se od 19. února propadl zhruba o 30 procent. Přesné číslo se však každým dnem mění. Jak dlouho se bude trh zotavovat zatím nevíme, protože není jasné, jak dlouho bude pokračovat pandemie. U ostatních černých labutí už to víme. 

Ropné embargo vyvolané izraelsko-arabsku válkou v roce 1973 srazilo akciový index o 17 procent a 1475 dní trvalo, než se zotavil. Další černá labuť přilétla 19. října 1987. Během Černého pondělí propadly akcie o 20 procent, nejvíc v historii, a během této krize celkem o 28,5 procenta. Trvalo přes rok, přesně 398 dní, než se vše vrátilo do normálu. 

Dvě labutí mláďata černé barvy – útok na newyorská dvojčata v roce 2011 a epidemie SARS v roce 2013 – srazila index S&P 500 (500 největších amerických firem obchodovaných na burze) o 11,6, respektive o 14,1 procenta. V první případě se akciový trh zotavil za 15 dnů, v tom druhém za 40 dnů.

Skutečná bomba vybuchla na Wall Streetu v říjnu 2007, kdy ještě nikdo netušil, jak devastační budou následky. Globální finanční krize srazila hodnotu akcií o rekordních 56,8 procenta. Trhy se z toho léčily 1022 dní.

Pouhých 29 dnů se trhy zotavovaly po propadu 6,9 procenta po invazi do Lybie a vůbec nejkratší dobu pěti dnů po brexitu, kdy se hodnota akciového indexu S&P 500 snížila o 5,6 procenta. Od té doby, až do zmíněného 19. února letošního roku žádná černá labuť nepřiletěla.

Uvádí se, že Černé pondělí zapříčinilo nadhodnocení akcií, jež způsobilo vysoké expozice do rizikových aktiv. Globální finanční krizi pak vyvolalo obrovské množství nesplatitelných hypotečních úvěrů, které v podobě derivátů zaplevelily finanční trhy. 

Stejný scénář?

Po dosud největší černé labuti – Globální finanční krizi – vytvořila cena zlata dosud nepřekonaný světový rekord 1921,41 dolaru. Můžeme očekávat, že způsobí-li pandemie vůbec největší propad akciových trhů, dosáhne cena zlata také nejvyšší hodnoty?

„Pokud jeho cenová trajektorie bude podobná jako v roce 2008, mohli bychom vidět, jak se výhody vzácných kovů znovu ukazují, protože tržní stres stále sílí,“ řekla webu Sharecafe Catherine Doyleová, investiční specialistka Newton Investment Management. 

„Další podobností s rokem 2008 je to, že zatímco zlato v posledních týdnech pokleslo, byl jeho pokles výrazně předstižen poklesem akciových trhů a komodit, takže jeho relativní kupní síla vzrostla,“ doplnil Matthew McLennan, jeden z šéfů Eagle Investment Management, který spravuje aktiva ve výši asi 101 miliard dolarů.

„Zlato může ještě klesat, než bude připraveno k oživení v případě, že dojde ke globální finanční krizi,“ uvedli analytici americké Citigroup ve zprávě minulý týden. „Žlutý kov se v roce 2021 může dotknout nových maxim nad 2000 dolary za unci.“

(rek) 

Další z kategorie Zlato