Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny barevných drahokamů za deset vzrostly až o stovky procent

Ceny nejpopulárnějších drahokamů stouply za posledních deset let až o stovky procent. Z kategorie barevných drahých kamenů se nejvýrazněji zhodnocují turmalíny, smaragdy a rubíny. Ceny turmalínů v tomto období vzrostly o 213 procent, smaragdů o 139 procent, rubínů o 59 procent a safírů o 39 procent, vyplývá z dat portálu Gemval.com.

Stále více lidí ukládá své dlouhodobé úspory do investičních šperků s drahokamy. Foto: iStock

Jedním z důvodů rostoucích cen je podle expertů zklamání z výnosů klasických investičních nástrojů, minimální úroky v bankách a rostoucí inflace. To je příčinou, proč stále více lidí ukládá své dlouhodobé úspory do investičních šperků s těmito drahokamy.

Turmalín se vyskytuje v široké škále barev a nezřídka se kvůli tomu zaměňuje s jinými kameny. Barevné varianty turmalínů mají rozdílnou hodnotu. Nejvzácnějším a nejcennějším je tyrkysově neonový turmalín, který byl objeven na severovýchodě Brazílie v roce 1989. Velmi kvalitní kusy o váze tři až pět karátů dosahují i cen přes 10 000 dolarů za karát, a jsou tak dražší než nejkvalitnější bílé diamanty stejné váhy, uvedl klenotník a majitel společnosti ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Poptávka roste

Smaragdy se těžily v Egyptě již kolem roku 330 před naším letopočtem. Síla jejich přitažlivosti se od té doby nezměnila. Hodnota těchto drahých kamenů velmi výrazně vyskočila za poslední čtyři roky. Smaragdy jsou podle Ryšavého známé velmi častým výskytem malých prasklinek, které nemají výrazný vliv na jejich cenu.

Rubíny patří mezi nejžádanější drahé kameny. Jejich dodávky na světové trhy jsou ale kvůli nedostačující těžbě dlouhodobě nestabilní. Podle těžařské společnosti Mustang Resources ceny rubínů za posledních osm let stouply o 63 procent. Poptávka po těchto kamenech roste stále rychleji, a to zejména v Asii. Rubínů je na světových trzích nedostatek. Kvalitní rubíny nad pět karátů jsou velmi vzácné a často dosahují vyšších cen než diamanty, dodal Ryšavý.

Safír je nejvíce známý díky sytě modrému zbarvení. Vyskytuje se ale také ve žlutých, růžových, oranžových, lososových, purpurových i nazelenalých odstínech. Dříve se těžily v Jizerských horách. Jedny z největších safírů na světě obsahuje Svatováclavská koruna.

Cenová rozkolísanost

Cena surových diamantů vzrostla za posledních deset let o 35 procent. Za posledních pět let jsou však diamanty níže o 10,3 procenta a za poslední rok o dvě procenta. Diamanty se navzdory celkovému cenovému růstu v poslední dekádě potýkají zejména od konce roku 2014 s povážlivým zlevňováním, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Vedle toho podle něj čelí v celém posledním desetiletí poměrně vysoké cenové rozkolísanosti.

Zlato se za posledních deset let zhodnotilo k dnešnímu dni o 55 procent na 1324 dolarů za unci. Analytici se v dlouhodobých předpovědích shodují na tom, že poroste také cena stříbra, protože tento drahý kov je podhodnocený. Poptávku po stříbře táhne spotřeba v průmyslu. Od roku 2001 jeho cena na světových trzích strmě roste. V roce 2001 stálo stříbro čtyři dolary za unci, dnešní cena se pohybuje okolo 17 dolarů za unci. Za posledních deset let stříbro, měřeno dolarem, navýšilo hodnotu o 36 procent.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato