Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cenu zlata už nechce nikdo tipovat. Pro Čechy však zůstává výhodná

Podle ankety Bank of America mezi manažery firem jen 21 procent respondentů očekává recesi, zatímco 74 procent z nich si myslí, že žádná recese nebude nebo bude jen měkká. Banka anketu provádí každý měsíc a její výsledky se od července nijak nemění.

Cena zlata má tendenci růst hned po prvním snížení dolarových úrokových sazeb. Od roku 1984 se cena zlata vždy už do roka zvýšila o deset procent a do dvou let o 18 procent. Ilustrační foto: iStock

Přitom v šesti ze sedmi posledních případů sledovaných od roku 1948, kdy inflace meziročně přeskočila pět procent, skončilo zvyšování základních úrokových sazeb v USA recesí. V tom jednom případě, kdy se tak nestalo a inflace se vrátila ke dvěma procentům, nastala recese zhruba o 17 měsíců později.

Server Investing.com se proto optimismu manažerů velice podivuje, protože vidí spoustu signálů, které by mohly recesi vyvolat. Americká Asociace hypotečních bankéřů například uvádí, že banky půjčují za víc než sedm procent a propad nových hypotečních úvěrů označila jako destrukci poptávky. Dalším varovným signálem je informace Bank of America o růstu nesplácených úvěrů, kreditních karet i leasingů na auta.

„Spotřebitelská důvěra v USA zvrátila svůj nedávný vzestupný trend, když dlouhodobé úrokové sazby sahají na nová maxima. A s vyššími cenami ropy a výpůjčními náklady, které ještě víc sníží disponibilní příjmy Američanů, jsou nyní spotřebitelé v horším stavu než v letech 2021 a 2022,“ cituje britský investiční web.

PSALI JSME: Strašák recese je stále v dohledu

„Navzdory všem základním komponentům pro oživení zůstalo zlato relativně slabé. Náš výhled do budoucna je proto nejistý,“ píše Investing.com. Podle komentáře expertů německé rafinerie vzácných kovů Heraeus je však jen otázkou času, kdy dojde ke zvratu.

„Cena zlata má tendenci růst hned po prvním snížení dolarových úrokových sazeb. Od roku 1984 se cena zlata vždy už do roka zvýšila o deset procent a do dvou let o 18 procent. Dolar pak má tendenci oslabovat, výnosy amerických státních dluhopisů klesat a ekonomika se zhoršovat. Všechny tyto prvky mohou na cenu zlata zapůsobit.“

Ale i Heraeus ve své říjnové zprávě uvádí, že spoléhat se na tuto metodiku nemusí být stoprocentní a prognóze o vývoji ceny zlata se vyhýbá. Stejně jako většina analytiků se v současnosti zabývá tím, co bylo, a ne tím, co může následovat. Dál tak platí, že unce zlata během týdne v Česku zlevnila o 1 500 korun a není jasné, jak dlouho tato výhodná nákupní příležitost bude trvat či zda se ještě nezlepší.

PSALI JSME: Poroste cena zlata během recese v USA?

(rek) 

Další z kategorie Zlato