Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Austrálie neposílila své zlaté rezervy už 26 let

Zlaté rezervy centrální banky v Austrálii se od roku 1997 nezměnily. Po bezmála tři desetiletí zůstávají stabilní na úrovni 79,85 tuny. Přitom Austrálie je na druhém místě na světě z hlediska produkce a na prvním z hlediska celkových zdrojů zlata.

Zlaté rezervy centrální banky v Austrálii se od roku 1997 nezměnily. Po bezmála tři desetiletí zůstávají stabilní na úrovni 79,85 tuny. Ilustrační foto: iStock

Co se týče velikosti zlatého pokladu centrální banky, je však až na 43. místě světového žebříčku. Austrálie zjevně nepotřebuje schraňovat další zlaté rezervy. V roce 1997 je dokonce snížila z 247 na dnešních zhruba 80 tun a od té doby své zásoby nesáhla.

Na rozdíl od některých evropských zemí, které aktivně zvyšují své zásoby zlata australská centrální banka má na tuto komoditu odlišný pohled. Banka uvádí, že v Austrálii zlato nehrálo významnou roli při zmírňování ekonomických krizí, což vedlo k rozhodnutí zlaté rezervy už nenavyšovat.

PSALI JSME: Boj o druhé místo: Rusko nebo Austrálie?

„Na rozdíl od jiných zemí Austrálie akvizice zlata omezila. Tento posun lze zčásti přičíst tradičně stabilnímu ekonomickému klimatu země, který snížil potřebu zlata jako zajištění proti ekonomické volatilitě,“ uvedl vedoucí průzkumu trhu brokerské společnosti City Index Matt Weller.

„Přístup ke zlatým rezervám odráží hodnocení ekonomického kontextu, který se vyznačuje hospodářskou stabilitou a relativně izolovanou pozicí na globální scéně.“

PSALI JSME: Kde je Maďarsko na ligové tabulce zlatých rezerv?

To je v ostrém kontrastu s jinými částmi světa, kde jsou investice do zlata pro ekonomickou stabilitu země zásadní. Například Maďarsko v posledním desetiletí zvýšilo své zásoby zlata o téměř tři tisíce procent. Také Polsko razantně zvýšilo své zlaté rezervy a v posledních měsících se přidalo i Česko.

Nárůst zlatých rezerv za posledních deset let je u některých evropských zemí doslova famózní. Maďarsko je zvýšilo z tří tun na 94,5 tuny, což je skok o 2 967,8 procenta! Polsko ze 103 tun na 314,4 tuny, tedy o víc než 200 procent, Irsko ze šesti tun na dvojnásobek a Česko z necelých 11 tun na 23,2 tuny, rovněž o víc než 100 procent.

PSALI JSME: ČNB nepolevuje: V srpnu opět nakoupila téměř dvě tuny zlata

Na druhé straně je i několik států, které žádné zlaté rezervy nemají. Možná to nepřekvapí u Arménie, Kamerunu nebo Nikaraguy, ale málokdo by to čekal u Kanady nebo Chorvatska. Nutno dodat, že jak Austrálie, tak Kanada disponují ohromnými zásobami zlata.

Kanada s podobnou motivací jako Austrálie prodala poslední rezervy zlata v roce 2016, Chorvatsko už v roce 2001. A hovoří se i o Norsku, které je tak bohaté, že zlato v rezervách nepotřebuje a své 3,5 tuny zlatých mincí ukrytých za druhé světové války v Londýně z devizových rezerv vyřadilo.

PSALI JSME: Proč Norsko nemá zlatý poklad

(rek)

Další z kategorie Zlato