Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Boj o druhé místo: Rusko nebo Austrálie?

Už několik let se táhnou spory, zda je druhým největším producentem zlata na světě Austrálie nebo Rusko. Čísla jsou velmi těsná a nepomáhá jim ani skutečnost, že Austrálie posuzuje svou roční produkci od června do června, zatímco ta ruská je obvykle hodnocena na základě kalendářního roku.

Už několik let se táhnou spory, zda je druhým největším producentem zlata na světě Austrálie nebo Rusko. Ilustrační foto: iStock

Londýnská agentura Metals Focus jednoznačně řadí Rusko na druhé místo za Čínu s těžbou zlata v roce 2021 s přibližně 331 tunami a nejnovější údaje australské společnosti Surbiton Associates to zřejmě potvrzují.

Australská roční produkce zlata za posledních 12 měsíců dosáhla 317 tun. Surbiton však uvádí, že australské číslo za druhé čtvrtletí je 83 tun, což by naznačovalo roční těžbu 332 tun v příštím roce, což by mohlo vrátit Austrálii na druhé místo.

Sergej Kašuba, prezident ruského Svazu producentů zlata, pro ekonomický portál RBK uvedl: „Údaje o těžbě zlata za rok 2021 ještě nejsou k dispozici, ale přibližně to bude 330-340 tun zlata.“ Podle ministerstva financí ruské firmy v roce 2021 vyprodukovaly 346,42 tuny zlata.

PSALI JSME: Zlato v Rusku dojde do 20 let, pokud se nenajdou nová naleziště

Zatímco ruští těžaři prodávají výhradně ruským komerčním bankám za 700 až 750 dolarů unci, australští producenti zlata těžili ze slabšího australského dolaru ve srovnání s americkým.

Ve druhém čtvrtletí roku 2022 klesla cena zlata v amerických dolarech o 125 dolarů, ale cena zlata v australském dolaru vzrostla o téměř 42 dolarů za unci.

„Australská produkce zlata vyrostla z méně než 20 tun zlata v roce 1981 na více než 314 tun do roku 1998. Třetí zlatý boom Austrálie začal v roce 1982 a stále pokračuje. V tomto období Austrálie vyprodukovala kolem 9 500 tun zlata a stala se druhým největším světovým producentem tohoto kovu,“ zamotává situaci analytik Laurie Williams na webu londýnského obchodu se vzácnými kovy Sharps Pixley.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

(rek)