Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Na aktiva Afghánské centrální banky ve výši 10 miliard dolarů si Tálibán nesáhne

Tálibán sice ovládl Afghánistán s překvapivou rychlostí, ale zdá se nepravděpodobné, že by jeho bojovníci získali stejně rychlý přístup k většině aktiv Afghánské centrální banky (DAB – Da Afghanistan Bank) v hodnotě zhruba deset miliard dolarů. Aktiva centrální banky zahrnují zlaté rezervy v hodnotě až 1,3 miliardy dolarů v New Yorku.

Federální rezervní banka v New Yorku držela ke konci loňského roku ve svých „zlatých trezorech“ jménem Afghánské centrální banky zlaté pruty v hodnotě 101 770 256 000 afghání, v té době v hodnotě zhruba 1,32 miliardy dolarů. Ilustrační foto: New York Fed

Podle nejnovějšího finančního výkazu zveřejněného na webových stránkách Afghánské centrální banky, má DAB celková aktiva ve výši přibližně deseti miliard dolarů, včetně zlatých rezerv v hodnotě 1,3 miliardy dolarů a 362 milionů dolarů v hotovosti v cizích měnách, a to na základě měnových kurzů z 21. června, kdy byla zpráva zveřejněna.

Podle afghánských představitelů, včetně bývalého úřadujícího guvernéra centrální banky Adžmala Ahmádího, který tento týden uprchl z Kábulu, je většina těchto aktiv uložena mimo Afghánistán, což je potenciálně mimo dosah povstalců. Podle Ahmádího odhadu minulý týden činily celkové devizové rezervy země devět miliard USD.

Tálibán je stále na sankčních seznamech

To však neznamená, že DAB fyzicky držela uvedenou sumu v afghánských trezorech. „V souladu s mezinárodními standardy je většina aktiv držena v bezpečných, likvidních aktivech, jako jsou státní dluhopisy a zlato,“ uvedl Ahmádí, jenž vyrůstal ve Spojených státech, na svém twitterovém účtu.

„Vzhledem k tomu, že Tálibán je stále na mezinárodních sankčních seznamech, očekává se, že tato aktiva budou zmrazena a nebudou Tálibánu přístupná,“ napsal Ahmádí s tím, že přístupné finanční prostředky pro Tálibán jsou možná 0,1-0,2 procenta z celkových devizových rezerv Afghánistánu. „To není mnoho,“ dodal.

 

Bývalý řadující guvernér afghánské centrální banky Adžmal Ahmádí. Foto: PieroGibson – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101673562

Ahmádí současně potvrdil, že všechna aktiva jsou držena v americké centrální bance (Fed), basilejské Bance pro mezinárodní vyrovnání (BIS), prostřednictvím programu Světové banky nebo na účtech jiných bank, např. banky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v Turecku.

Konsolidovaný výkaz DAB z června tohoto roku ukázal, že Federální rezervní banka v New Yorku (FRBNY) držela ke konci loňského roku ve svých „zlatých trezorech“ jménem Afghánské centrální banky zlaté pruty v hodnotě 101 770 256 000 afghání, v té době v hodnotě zhruba 1,32 miliardy dolarů.

Podle nejnovějších údajů Světové rady pro zlato (WGC) z letošního května měla Afghánská centrální banka v devizových rezervách téměř 22 tun zlata, tedy více než dvojnásobek toho, co drží Česká národní banka (zhruba 10 tun).

Na dotaz agentury Reuters představitel FRBNY uvedl, že banka nepřiznává jednotlivé majitele účtů ani o nich nehovoří, ale „obecně je v kontaktu s americkými vládními agenturami, které sledují události, jež mohou mít vliv na kontrolu zahraniční centrální banky“.

Úředník z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena pak agentuře sdělil: „Jakákoli aktiva centrální banky, která má afghánská vláda ve Spojených státech, nebudou Tálibánu poskytnuta.“

Znamená to, že afghánské zlato bylo fakticky zkonfiskováno? Faktem je, že je fakticky zabaveno newyorským Fedem, jenž tento drahý kov nevydá režimu, který americké ministerstvo financí označuje za nelegitimní. Další vývoj je zatím nejasný.

Naposledy Bank of England odmítla vydat venezuelské zlato v hodnotě přibližně jedné miliardy dolarů Madurovu režimu poté, co byl shledán nelegitimním prezidentem, a místo toho centrální banka uvedla, že zlato vydá pouze Juanu Guaidóovi, kterého Británie shledala „ústavním prozatímním prezidentem Venezuely“.

Podle konsolidovaného výkazu DAB vlastnila investice v hodnotě 6,1 miliardy dolarů. V červnové zprávě nebyly uvedeny podrobnosti o těchto investicích, ale většina z nich byla ve formě dluhopisů a pokladničních poukázek amerického ministerstva financí uložených v newyorském Fedu (podle Ahmádího šlo zhruba o 3,1 mld. USD, pozn. red.).

Dalších sedm miliard dolarů má Da Afghanistan Bank uloženo u americké centrální banky, aktiva u Světové banky představují dalších 2,4 miliardy, vklady u basilejské BIS 0,7 miliardy a na dalších mezinárodních a peněžních účtech je, jak uvedl Ahmádí, dalších 1,6 mld. USD.

Baktrijský poklad zřejmě ztracen nadobro

Hotovostní prostředky DAB v zahraniční měně v hodnotě přibližně 362 milionů dolarů byly téměř výhradně v amerických dolarech a byly drženy v ústředí DAB a jejích pobočkách a také v prezidentském paláci, které jsou nyní v rukou Tálibánu.

To však není vše, co zmizelo: Podle DAB byly v trezoru banky v prezidentském paláci uloženy zlaté pruty a stříbrné mince v hodnotě přibližně 160 milionů dolarů, uvedl server ZeroHedge.com. Pryč je také zásoba 2000 let starých zlatých šperků, ozdob a mincí známá jako Baktrijský poklad, který byl uložen na tajných místech v trezorech afghánské centrální banky.

Přibližně 21 000 starověkých artefaktů bylo považováno za ztracené až do roku 2003, kdy byly nalezeny v tajném trezoru centrální banky poté, co přežily předchozí éru vlády Tálibánu, aniž by byly nalezeny. Tentokrát bude Baktrijský poklad zřejmě ztracen nadobro.

PSALI JSME: Tálibán se chystá těžit i zlato

(luk)

Další z kategorie Zlato