Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trojitá čínská bublina – 1. díl: Zadlužení

První bublina na trhu nemovitostí v Číně již nějakou dobu splaskává. Minulé léto pak splaskla čínská akciová bublina. Třetí bublina souvisí s prasknutí předchozích dvou. Investoři prchající ze zasažených aktiv nakonec zaparkovali svůj kapitál v dluhopisech. Na trzích nyní rostou obavy, že třetí čínská bublina, tedy bublina dluhopisová, je před prasknutím.

Skutečný rozsah čínského dluhu se nyní podle agentury Fitch blíží 250 procentům výkonu ekonomiky. Letos přitom celkový dluh naroste na 260 procent HDP a jeho vzestup je nadále rychlejší než tempo hospodářského růstu, citoval ze zprávy ratingové agentury server britského listu The Telegraph.

„Vysoká a neustále rostoucí míra zadluženosti v ekonomice je stále větším zdrojem systémové zranitelnosti,“ napsali analytici Fitch ve své zprávě ohledně čínského dluhu.

Uvedené hodnoty zadlužení jsou sice vysoké, avšak podle jiných zdrojů celkové zadlužení Číny už přesáhlo hodnotu 300 % HDP zhruba začátkem roku 2015. Již dříve přinesl server Zlato.cz zprávu, že dokonce i prezident čínské centrální banky Zhou Xiaochuan varoval před rostoucí mírou zadlužení země.

„Podíl úvěrů na HDP, zejména podíl dluhu čínského firemního sektoru na HDP, je příliš vysoký,“ sdělil Xiaochuan agentuře Bloomberg. (ČTETE VÍC)

Mimo oficiální i předpokládané hodnoty zadlužení je velmi znepokojující také čínský sektor stínového bankovnictví. Podle odhadu banky UBS za poslední 3 roky vzrostl zhruba šestinásobně. Institut Brookings odhadl, že ke konci roku 2013 dosáhla velikost stínového bankovnictví v Číně nějakých 43 % HDP. Vzhledem k rozsahu celého problému však informace nelze přesněji odhadnout.

Nesplácené dluhy

V posledních letech prudce roste nejenom zadlužení, ale také podíl nesplácených dluhů. Podle oficiálních statistik ke konci února meziročně vzrostla míra nesplácení o 45 % na 1,4 bilionu juanů. Oficiální statistiky jsou podle odhadů některých analytiků silně podhodnocené a skutečné číslo tak může být podstatně vyšší. Problém nesplácených dluhů navíc maskuje nedávné opatření čínského regulátora trhu. Ten umožnil komerčním bankám směňovat nesplácené dluhy za majetkový podíl v zadlužené společnosti. Banka tak získá podíl a dluh statistiky zmizí. Riziko se však přesouvá na banky a opatření tak oslabuje celý čínský bankovní systém.

Analytička Charlene Chu z Autonomous Research odhaduje, že koncem roku 2016 vzroste podíl nesplácených dluhů na 22 %. V dolarovém vyjádření se bude jednat o 6,6 bilionu dolarů problémových dluhů.

Další díl této série vyjde na Zlato.cz začátkem následujícího týdne.

Autor: Jindřich Smítka
Zdroj: Business Insider, The Telegraph, ČTK, Zlato.cz, Brookings, Wall Street Daily

ČTETE DÁL:
Trojitá čínská bublina – 2. díl: Firemní dluhopisy
Donald Trump předpovídá recesi
Banky v USA omezují výběr hotovosti z bankomatů

Další z kategorie Články