Zlato (oz) / USD
2 034,85
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar dnes posiluje, investoři čekají na zprávu o inflaci

Americký dolar dnes posiluje ke koši měn. Obchodníci čekají na čtvrteční zprávu o inflaci ve Spojených státech, která by měla naznačit, kdy centrální banka USA (Fed) pravděpodobně sníží úroky.

dolar
Americký dolar dnes posiluje ke koši měn. Foto: iStock

Kolem 17:45 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,3 procenta na 102,55 bodu. Euro vůči dolaru ztrácelo 0,3 procenta a obchodovalo se kolem 1,0927 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,2 procenta na 144,43 JPY. Euro vůči jenu klesalo o 0,1 procenta na 157,76 JPY.

Dolarový index koncem prosince klesl nejníže za pět měsíců, protože investoři do kurzu zohlednili pravděpodobnost, že Fed sníží sazby spíše dříve než později. Inflace se totiž blíží k dvouprocentnímu cíli banky a ekonomické údaje vykazují známky zpomalení. Letos se však dolar z tohoto poklesu částečně zotavil. Někteří analytici považují výprodej z konce roku za přehnaný. Očekávané snížení úroků v USA však bude zřejmě i nadále určovat pohyby dolaru.

Investoři budou pozorně sledovat čtvrteční zprávu o vývoji spotřebitelských cen v USA za prosinec. Očekává se, že meziměsíčně ceny rostly o 0,2 procenta a meziročně o 3,2 procenta. Pokud údaje potvrdí, že inflace nadále zpomaluje, mohlo by to posílit očekávaní, že úroky klesnou již v březnu.

Analytici nyní dávají 64procentní šanci tomu, že Fed přistoupí ke snížení úroků v březnu. Ještě minulý týden dávali šanci snížení v březnu 70 procent.

Dnešní statistika z Japonska ukázala, že jádrová inflace v Tokiu v prosinci druhý měsíc za sebou zpomalila. To snižuje tlak na japonskou centrální banku, aby spěchala s ukončením mimořádně uvolněné měnové politiky, uvedla agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Články