Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí po zpřesnění dat rostla pomaleji

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněných údajů zvýšil v přepočtu na celý rok o 3,2 procenta, což je o trochu méně, než uváděl rychlý odhad z minulého měsíce. Podle něj růst činil 3,3 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu.

USA, ekonomika
Růst americké ekonomiky už šest čtvrtletí po sobě překračuje dvě procenta. Mírní tak obavy, že vysoké úrokové sazby ekonomiku uvrhnou do recese. Foto: iStock

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že údaj o růstu HDP zůstane beze změny. V mírné revizi směrem dolů se odrazilo snížení investic do zásob v soukromém sektoru.

Růst americké ekonomiky tak zpomalil ze 4,9 procenta, což je tempo ze třetího čtvrtletí. Za celý loňský rok největší ekonomika světa vzrostla o 2,5 procenta, a zrychlila tak z tempa 1,9 procenta o rok dříve.

Analytici očekávají, že Spojené státy budou pokračovat v růstu i letos. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že americká ekonomika letos vykáže růst o 2,1 procenta, což je více než dvojnásobek prognózy růstu hlavních vyspělých ekonomik – Japonska, Německa, Británie, Francie a Itálie.

Růst americké ekonomiky už šest čtvrtletí po sobě překračuje dvě procenta. Mírní tak obavy, že vysoké úrokové sazby ekonomiku uvrhnou do recese.

Americká centrální banka (Fed) zvyšovala úrokové sazby, aby zmírnila inflaci. Nyní je základní úrok v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, nejvýše za 22 let.

Přestože se růst cen zmírňuje a růst hodinových mezd v uplynulém roce překonal růst HDP, jsou spotřebitelské ceny stále o 17 procent vyšší než před třemi lety. V lednu se meziročně zvýšily o 3,1 procenta, a přiblížily se tak dvouprocentnímu cíli Fedu.

(ČTK)

Další z kategorie Články