Zlato (oz) / USD
2 022,00
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Růst mezd kvalifikovaných zaměstnanců letos zpomalí na pět procent

Zaměstnavatelé v soukromém sektoru plánují letos kvalifikovaným pracovníkům přidávat méně, a to nejčastěji do pěti procent. Mzdy mnoha odborníků mohou stagnovat. Procentuálně vyššího nárůstu se mohou zaměstnanci dočkat pouze na individuální bázi. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hays, která se zaměřuje na nábor specialistů a obsazování kvalifikovaných pracovních míst. Dnes ho v Praze představila novinářům.

koruna, bankovky
Kvalifikovaní pracovníci si v minulém roce přilepšili v průměru o osm procent. Na reálné mzdě to však zaměstnanci nepocítili, především kvůli vysoké inflaci. Foto: iStock

Predikce růstu mezd pro rok 2023 se podle Hays potvrdily a kvalifikovaní pracovníci si v minulém roce přilepšili v průměru o osm procent. Na reálné mzdě to však zaměstnanci nepocítili, především kvůli vysoké inflaci zvláště v první polovině roku. Celoroční inflace dosáhla loni podle odhadů 10,8 procenta, letos by měla klesnout.

„V roce 2024 se očekává pokles inflace a růst ekonomiky, čehož společnosti budou potřebovat využít, aby po náročných letech dohnaly ztráty. Za pomalejším plánovaným růstem mezd může být na jednu stranu také vyčkávací taktika, zda se tato očekávání potvrdí, případně i snaha některých společností, o to, aby se vyhnuly případnému propouštění,“ komentovala čísla ředitelka Hays pro ČR Agnieszka Pietrasik.

Podniky v ČR čelí podle agentury vysokým cenám, nutným investicím do inovací, a zároveň také nižší kupní síle. To se do náborů promítlo především zvýšenou opatrností během výběrových řízení, která jsou často detailnější, a kromě profesních schopností více přihlížejí také k osobnostním kvalitám uchazečů.

Předpovědi náboru pro rok 2024 se ovšem zdají být optimistické, 92 procent zaměstnavatelů bude podle průzkumu přijímat nové zaměstnance. „Vzhledem k tomu, že optimalizace nákladů zůstává v popředí zájmu mnoha firem, již nyní pozorujeme významně zvýšený zájem o dočasné pracovníky a kontraktory,“ uvedla Pietrasik.

Udržení a motivace stávajících pracovníků zůstane i v letošním roce klíčovou prioritou firem. Až 35 procent zaměstnanců, kteří aktivně nevyhledávají pracovní změnu, je totiž ochotných zvážit jinou nabídku, pokud bude dostatečně zajímavá. Dalších 22 procent je již rozhodnuto přejít v novém roce k novému zaměstnavateli. Nejčastějšími důvody ke změně zaměstnavatele je u 46 procent vidina vyšší mzdy, nemožnost dalšího kariérního rozvoje a nevyhovující firemní kulturu či atmosféru uvedlo 27 procent.

Mzdová data Hays získávala během roku 2023 ze svojí databáze. Zohledňují jak nabízenou výši mezd, tak požadavky uchazečů a finální nabídku mzdy při obsazení pozice. Informace o náborových trendech a benefitech vznikla na základě vyhodnocení průzkumu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli z října loňského roku, kterého se zúčastnilo 1024 respondentů z řad zaměstnanců a uchazečů o práci a 548 respondentů z řad zaměstnavatelů působících na českém pracovním trhu.

(ČTK)

Další z kategorie Články