Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poslanci budou schvalovat uzákonění manželství i pro páry stejného pohlaví

Sněmovna by měla dnes schvalovat poslaneckou novelu o uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro páry stejného pohlaví. K hlasování se vzhledem k omezenému času možná nedostane. Poslance čeká také mimořádné jednání svolané z podnětu opozičního hnutí ANO k migračnímu paktu Evropské unie.

muži, svatba
Sněmovna by měla dnes schvalovat poslaneckou novelu o uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro páry stejného pohlaví. Foto: iStock

Novela občanského zákoníku o manželství i pro dvojice stejného pohlaví Sněmovnu dělí. Není jisté, zda ji poslanci v nějaké podobě přijmou. Zastánci argumentují zejména narovnáním práv lidí, odpůrci zase trvají na tradičním pojetí manželství jako svazku muže a ženy. Ve hře je i několik poslaneckých úprav, podle nichž by homosexuálové a lesby mohli místo do manželství vstupovat do partnerství se všemi právy manželů, nebo aspoň s většinou z nich. V této souvislosti se poslanci zase neshodnou na právech k dětem.

Ústavně-právní výbor nedal kladné stanovisko k žádnému z pozměňovacích návrhů a už dříve odmítl podpořit i původní znění novely. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování. Pokud by hlasování na plénu dopadlo stejně jako v právním výboru, mohly by stejnopohlavní páry dál uzavírat nynější registrované partnerství. Registrovaní nemají například společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod. Adopci dětí zákon registrované dvojici neumožňuje.

Na mimořádné schůzi by podle poslanců ANO měla koaliční vláda Petra Fialy (ODS) vysvětlit, proč k evropským migračním pravidlům změnila postoj. Kabinet před dvěma týdny oznámil, že se Česko při rozhodování o paktu nakonec zdrží hlasování. Reformy z poslední verze dokumentu jsou podle ministerstva vnitra méně ambiciózní, snižují možnost bránit nelegální migraci na vnější hranici EU. Poslanci ANO mluví o otočce o 180 stupňů a tvrdí, že pravidla vyjednávaná za českého předsednictví v Radě EU jsou pozvánkou pro migranty do Evropy.

Koaliční většina oznámila, že návrh programu mimořádné schůze nepodpoří. Schůze se tak pravděpodobně neuskuteční. Promluvit budou moci jen řečníci s přednostním právem, přičemž jejich vystoupení mohou zabrat celkově i několik hodin.

(ČTK)

Další z kategorie Články