Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato nezvykle posiluje i přes očekávaný růst sazeb

Zvyšování úroků americkou centrální bankou nyní netradičně zvyšuje ceny zlata. Zlaté fondy jen za minulý měsíc nakoupily investorům 40 tun zlata, což od posledního zvýšení sazeb přispělo k růstu jeho ceny o 7 %. Peníze do zlata však opět proudí i od institucionálních investorů a zdá se, že jediné, co nyní brání dalšímu posilování žlutého kovu, je vrtkavý akciový trh.

Zdá se, že i institucionální investoři se opětovně vrátili do hry a začínají se jistit zlatem. Foto: iStock

Jen za posledních několik měsíců od posledního zvýšení úrokových sazeb, které proběhlo 14. prosince minulého roku, se cena zlata zvýšila o bezmála sedm procent. Předsedkyně americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová v nedávném vyjádření pronesla, že sazby porostou už „docela brzo“. Kdo však čekal, že její vyjádření povzbudí dolar a potlačí zlato, byl na omylu.

Vyšší úrokové sazby obvykle zvyšují zájem o dolary, čímž znevýhodňují aktiva oceňovaná v této měně jako je například i zlato, ale tentokrát došlo k přesnému opaku. Podle informací serveru MarketWatch po proslovu dolar oslabil a zlato posílilo.

To může značit, že investoři vědí své a vzhledem k vysokým tržním rizikům, tak proslovům Fedu spíš nedůvěřují, a čekají na skutečné akce. Nejistotu totiž vyvolávají i samotná mlhavá vyjádření Fedu, který již několikrát přestřelil časování růstu úrokových sazeb. Pro minulý rok například oznámil čtyři zvýšení, načež došlo pouze k jednomu. I nyní však může skutečné zvýšení trvat ještě pěkných pár měsíců.

Aktuální tržní rizika

Neznámá rizika jsou pro další tržní vývoj také nadcházející volby ve Francii a Holandsku, kde podle předvolebních průzkumů nadále získávají na popularitě populistické pravicové strany. Dalším aktuálním tématem je řecký dluh, který se v posledních týdnech opětovně vynořil, když se jednání Řecka s věřiteli zadrhla na mrtvém bodě.

Mnozí investoři však o těchto rizicích vědí své a za pokračujícím růstem ceny žlutého kovu tak může být právě potřeba zajistit se proti rizikům. Nyní se navíc zdá, že i institucionální investoři se opětovně vrátili do hry a začínají se jistit zlatem.

„Skoro to vypadá, jako by se na trh vrátil některý z velkých institucionálních investorů,“ řekl Bernard Dahdah, jeden s nejpřesnějších prognostiků Londýnské asociace obchodníků s drahými kovy (LBMA). Doplnil však, že na přesné údaje si bude nutné počkat na zveřejnění výsledkových zpráv na konci prvního čtvrtletí.

Největší ETF fond krytý zlatem však už nyní podle zprávy agentury Bloomberg jen za poslední měsíc za čerstvé vklady investorů nakoupil 40 tun zlata. Jediný institucionální investor, který se však prozatím k nákupu velkého množství zlata přihlásil je miliardář Stan Druckenmiller (více zde).

Fenomenální daňová reforma?

Důležitou neznámou, jež drží akciové trhy v napjatém očekávání, je nedávné oznámení Donalda Trumpa ohledně jeho nové „fenomenální“ daňové reformy. Ta by v příštích obdobích umožnila americkým společnostem nadprůměrný růstu zisků, čímž by dále podpořila akcie. Vrtkavé akciové trhy a vyjádření amerického prezidenta jsou tak nyní asi to jediné, co brání zlatu v dalším posilování.

(ska)

Další z kategorie Zlato