Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je bezpečné jako Volvo, Bitcoin je jako Ducati Panigale, říká rakouský investor

Rakouský investor Ronald-Peter Stoeferle vyslovil nedávno názor, že hodnota bitcoinu v amerických dolarech v příštím desetiletí vyletí nepředstavitelnými tempy. Investice do zlata je ale podle něj jako jízda v bezpečném SUV Volvo, zatímco alokace prostředků do bitcoinu je divoká jízda s motocyklem Ducati, uvedl populární zastánce zlata.

Rakouský investor Ronald-Peter Stoeferle je zastánce zlata. Bitcoin jej sice podle něj rychle dohání, ale z hlediska tržní kapitalizace je za ním „stále daleko“. Foto: Incrementum

Stoeferle se domnívá, že primární kryptoměna nikdy nepředběhne zlato, přičemž chválí drahý kov jako nejbezpečnější finanční nástroj. V nedávném rozhovoru pro Kitco News poskytl Ronald-Peter Stoeferle, řídící partner a manažer lichtenštejnského fondu Incrementum AG, své argumenty ohledně předností kryptoměny a její korelace se zlatem.

Autor zprávy „In gold we trust“ uvedl, že bitcoin a žlutý kov jsou ve skutečnosti velmi podobné finanční nástroje. Podle jeho názoru nejsou „nepřáteli“, protože oba jsou „pojistkami proti všem těm velkým měnovým experimentům“ a fiat penězům. Investoři by podle něj neměli upřednostňovat jeden před druhým, ale mít alokaci v obou.

Když hovořil o budoucí ceně bitcoinu, Stoeferle předpověděl, že by se mohla vyšplhat na úrovně, které se mohou zdát zatím nepředstavitelné: „Myslím, že pokud bude bitcoin existovat za 5 až 10 let, myslím, že ceny se dostanou na úroveň, kterou si v tuto chvíli nedokážeme představit.“

Rakušan se však podle serveru Cryptopotato.com nedomnívá, že by primární digitální aktivum někdy sesadilo zlato z pozice hlavního finančního nástroje. I když bitcoin zlato „rychle dohání“, z hlediska tržní kapitalizace je za drahým kovem „stále daleko“.

PSALI JSME: Otázkou dne není, kdy padne zlatý rekord, ale jeho hodnota

Při vysvětlování rozdílu mezi oběma aktivy Stoeferle provedl zajímavé srovnání. Stabilitu zlata vidí jako mít v garáži „velké SUV Volvo“, které vás pohodlně odveze z bodu A do bodu B. To však není případ bitcoinu. Kryptoměnu je přirovnal k jízdě na Ducati Panigale.

„Cestování s opravdu rychlým motocyklem je rozhodně zábavnější, ale zároveň riskantnější. A jakmile začne pršet nebo sněžit, bude to opravdu riskantní. Musíte si prostě vybrat, jestli snesete kolísavost bitcoinu,“ říká Rakušan, který dospěl k závěru, že lidé digitální aktivum buď milují, nebo nenávidí: „Nic mezi tím není.“

Vztah mezi virtuálními aktivy a drahým kovem je v poslední době žhavým tématem, k němuž se vyjadřuje řada významných osobností. Dalším investorem, který se k této záležitosti nedávno vyjádřil, je Ken Moelis.

Tento americký miliardář učinil zajímavé srovnání probíhajícího kryptografického šílenství se zlatou horečkou v polovině 19. století. Lidé jsou podle něj v dnešní době z digitálních aktiv stejně nadšení, jako byli ze „žlutého kovu“ v roce 1848.

PSALI JSME: Miliardář John Paulson dává přednost zlatu před bitcoinem

(luk)

Další z kategorie Zlato