Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Otázkou dne není kdy padne zlatý rekord, ale jeho hodnota

Na žlutém kovu by se ještě v tomto desetiletí mohla objevit cenovka 5000 dolarů za unci, a to je podle výroční zprávy In Gold We Trust, zveřejněné lichtenštejnskou investiční společností Incrementum, konzervativní odhad.

zlato se v průběhu tohoto desetiletí ukáže jako výnosná investice a poskytne stabilitu a bezpečnost jakémkoli portfoliu. Foto: iStock

In Gold We Trust přináší některé odvážné prognózy. Předpovídá ceny, které se přiblíží k 5000 dolarů za unci a do roku 2030 možná i k 9000 dolarů za unci. Podle manažerů fondů Incrementum Ronalda-Petera Stoeferleho a Marka Valeka rozdíl mezi tím, zda zlato bude stát pět nebo devět tisíc dolarů, bude záviset na globálním zadlužení a inflaci.

Jak autoři dál uvádějí, mají peněžní systémy ve své současné podobě svou exspiraci: „Vzhledem k očekávaným ekonomickým a měnovým turbulencím budou nadcházející roky pro investory hodně náročné.“

Zatímco ještě loni ekonomická teorie peněz rozhazovaných z helikoptéry představovala zvláštní sny univerzitních profesorů, dnes je mnohde realitou, a to včetně USA i Česka. Incrementum ve své jiné zprávě zmiňuje, že zatímco peníze z vrtulníku nerozšiřují propast mezi bohatými a chudými jako kvantitativní uvolňování, mají mnoho dalších závažných důsledků. Právě to má z předpokládané ceny zlata 4800 dolarů za unci na konci desetiletí činit velmi konzervativní odhad. 

„Model proprietárního oceňování ukazuje na konci tohoto desetiletí cenu zlata 4800 dolarů, a to i při konzervativní kalibraci. Pokud by se růst peněžní zásoby vyvíjel podobným inflačním způsobem jako v sedmdesátých letech, je do roku 2030 představitelná cena unce zlata 8900 dolarů,“ uvádějí manažeři ve zprávě.

Prognóza zatím vychází

„Jsme ve druhé fázi růstového trhu, kterého se účastní i veřejnost. Rok 2019 náš názor potvrdil, protože cena zlata se výrazně zvýšila z 1300 dolarů na současnou úroveň kolem 1700 dolarů za unci. Náš cíl 1800 dolarů v lednu 2021 je na dosah,“ připomínají Stoeferle a Valek.

„Z krátkodobého hlediska by však ceny mohly negativně překvapit, protože ve zlatém prostoru se může vyskytnout příliš mnoho optimismu. Z pohledu současného sentimentu trhu bychom se nedivili, kdybychom viděli i několikatýdenní konsolidační fázi,“ varují na jedné ze 350 stran analýzy.

V dlouhodobějším horizontu je podle nich dosažení nových historických maxim jen otázkou času. Z hlediska dolaru, aby zlato překonalo současný rekord 1921 dolarů za unci, by při započtení inflace muselo zdražit nad 2215 dolarů.

„Otázkou není, zda cena zlata v dolarech dosáhne nového historického maxima, ale jak vysoké to maximum bude.“ Autoři jsou přesvědčeni, že zlato se v průběhu tohoto desetiletí ukáže jako výnosná investice a poskytne stabilitu a bezpečnost jakémkoli portfoliu.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato