V loňských nákupech ji tak překonala pouze Čínská lidová banka, která do svých sejfů přidala rovněž rekordních 225 tun zlata. Analytici poznamenávají, že navzdory minulým pochybnostem se rozšiřování zlatých rezerv Polska jeví jako rozumné a bezpečné vzhledem ke stabilitě zlata jako útočiště zejména v době ekonomických nejistot.
„Popularita zlata je zřejmá i mezi polskými domácnostmi, kde 13 procent drží úspory ve zlatě, přičemž mezi lidmi ve věku 18-24 let tento podíl vzrostl na 48 procent,“ doplňuje Warsaw Business Journal.
Agresivní politika nákupů zlata posunula Polsko ve velikosti zlatých rezerv na 16. pozici na světě a podle vyjádření polské centrální banky má být zajištěním proti nepříznivým měnovým výkyvům v budoucnosti.
PSALI JSME: Zlato symbolizuje sílu země. V Polsku určitě
Investice je vnímána jako nízkoriziková dlouhodobá strategie. Cílem má být, aby zlato představovalo pětinu polských devizových rezerv. Aktuální podíl zlata je nyní 12 procent.
Za Polskem následoval v nákupech zlata Monetární úřad Singapuru, jediný z rozvinutých států, když přidal 77 tun zlata k rezervám a zvýšil je na 230 tun. Centrální banka Libye v prvním nákupu nového tisíciletí v červnu koupila 30 tun a její zlatý poklad nyní váží 147 tun.
Nákup 18,73 tuny zlata Českou národní bankou byl pátý nejvyšší na světě a nejvyšším ročním přírůstkem od roku 1993. Navýšení českých zlatých rezerv na 30,67 tuny znamenalo skok o 157 procent. Nejvyšší na světě.
PSALI JSME: Nakoupí Česko dle tajných dohod dalších 150 tun zlata?
(rek)