Zlato (oz) / USD
2 339,70
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přichází rok komodit

Frank Holmes na webu ekonomického časopisu Forbes o drahých kovech píše: „Roční návratnost nemusí vypadat příliš působivě, ale ekonomické podmínky jsou zralé pro rozsáhlou rallye komodit v roce 2018. Na konci roku budou, a nejsem sám, kdo si to myslí, mezi nejlepší třídou aktiv, možná dokonce porazí i americké akcie.“ Holmes je šéfem investiční firmy U.S. Global Investor, která spravuje majetek ve výši 2,6 miliardy dolarů.

Zlato a vzácné kovy, podobně jako ropa, patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším komoditám na trhu. Foto: iStock

Analytici banky Goldman Sachs například doporučují se v příštích 12 měsících komoditám věnovat. Bank of America Merrill Lynch například prognózuje cenu tuny mědi na 7700 dolarů do poloviny roku 2018, dnes stojí 7140 dolarů.

Manažeři hedgeových fondů v současné době vytvářejí dlouho nevídané dlouhé pozice (sázka na růst) pro topný olej a ropu Brent, která poprvé od prosince 2014 překročila cenu 70 dolarů za barel. Od počátku roku 2016 dosahuje již téměř 160% vzestup z ještě nedávné ceny 27 dolarů za barel.

Gundlach souhlasí

Miliardář a zakladatel společnosti DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach, jehož myšlenky vždy stojí za zvážení, prohlásil: „Komodity a těžební společnosti jsou značně podhodnocené vůči jejich zásobám. Možná dojde k zásadnímu zvratu a uvidíme supercyklus komodit, který jsme od roku 2000 neviděli.“

„Komodity půjdou v roce 2018 prudce nahoru, protože tak činí vždy, než se vydáme do recese.“ V rozhovoru s televizí CNBC Gundlach řekl, že akciový index S&P 500 může v první polovině roku stoupnout o 15 procent. „Ale jsem přesvědčen, že když padne, přijde o celý zisk první části roku, ba ještě o víc.“

Nový supercyklus možná již začal

„Gundlach může být v menšině, ale je těžké ignorovat příznaky, jež experti zmiňují ve sdělovacích prostředcích, a to, že se blížíme ke konci ekonomického cyklu. Už jsme však zvýšením úrokových sazeb jak v USA, tak ve Spojeném království nový cyklus začali. Americká centrální banka začala uvolňovat svou masivní bilanci, výnosová křivka státních dluhopisů se dál narovnává a S&P 500 právě zaznamenal svůj nejméně volatilní rok,“ zdůvodňuje Frank Holmes.

David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég z kanadské společnosti pro správu majetku Gluskin Sheff ve své zprávě napsal: „Je odpovědné přiznat, že hra již pokročila.“

„Jak hodně pokročila? Poté, co se podíval na řadu tržních a makro proměnných, Rosenberg a jeho tým dospěli k závěru, že máme za sebou kolem 90 % ekonomického cyklu,“ vysvětluje Holmes v časopise Forbes.

Není třeba pochybovat o tom, že zlato a vzácné kovy, podobně jako ropa, patří k nejsledovanějším a také i k nejoblíbenějším komoditám na trhu. Dosavadní vývoj jejich ceny zatím odhady vlivných investorů potvrzuje.

(rek)

Další z kategorie Zlato