Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Petice v USA: Bude opět možné běžně platit zlatem a stříbrem?

Jen několik dní po inauguraci Donalda Trumpa do úřadu prezidenta se v USA rozjela pozoruhodná petice, která si klade za cíl vrátit zlatu a stříbru to, co těmto vzácným kovům připisuje americká ústava – formu peněz, nebo chcete-li, platidla. Za peticí stojí vizionář a uznávaný ekonom James Turk, zakladatel společnosti GoldMoney.com. Ta obhospodařuje jeden z největších světových fondů zlata.

Podle Ústavy USA jsou zlato a stříbro penězi. Foto: Archiv
Podle Ústavy USA jsou zlato a stříbro penězi. Foto: Archiv

Podle platných předpisů americké Internal Revenue Service (Pozn. red. – IRS, obdoba českého Finančního úřadu) jsou zlato a stříbro považovány za investiční majetek. Proto jsou při prodeji předmětem daně. „Veškerá daňová diskriminace zlata a stříbra musí skončit, včetně odstranění daně z kapitálových výnosů a z transakcí ve zlatě a stříbře,“ stojí v petici, jejíž název Make Money Great Again (Udělejme peníze opět velkými) se inspiroval známým Trumpovým předvolebním sloganem.

Autoři petice také požadují, aby byly odstraněny všechny překážky, které brání tomu, aby mohly být zlato a stříbro používány jako „ústavně uznávané peníze“ (Článek I., Oddíl 10 Ústavy Spojených států amerických). „Žádáme novou administrativu, aby udělala peníze opět velkými, aby opět učinila zlato a stříbro volně použivatelnými, jako formu peněz společně s americkými dolary,“ stojí na internetových stránkách petiční skupiny.

Sto tisíc podpisů

Aby se peticí Bílý dům začal zabývat, musí nejprve během 30 dnů získat podporu 100 000 lidí. Lhůta je do 23. února 2017. Administrativa pak má 60 dnů na vyjádření. „Tato petice nevolá po obnovení zlatého standardu v USA ani nežádá omezení pravomocí Federálního rezervního systému, tedy americké centrální banky,“ vysvětluje hlavní analytik společnosti Zlato David Marášek.

„Záměrem je, aby Trump podepsal prezidentský příkaz (pozn. red. – Executive Order), který zlatu a stříbru vrátí jejich funkci peněz, kterou jim zaručuje ústava. Jinými slovy, aby se obnovilo právo Američanů používat zlato a stříbro jako peníze,“ dodává Marášek s odvoláním na znění americké ústavy s tím, že ta nedává ani Kongresu, ani prezidentovi pravomoc „demonetizovat zlato a stříbro“.

Reálná kupní síla dolaru se smrskla

Autoři petice na svém webu srovnávají vývoj poměru mezi zlatem a minimální mzdou v USA. Ta před rokem 1971, kdy prezident Nixon „dočasně“ pozastavil zlatý standard, byla ve výši 1,6 dolaru na hodinu, což odpovídalo 1,42 gramu zlata. „V roce 1985 hodinová mzda dosáhla 3,35 dolaru na hodinu, ale jen 0,32 gramu na hodinu, pokud jde o kupní sílu,“ uvádí. Současná federální hodinová minimální mzda je 7,25 dolaru, ale v kupní síle to představuje jen 0,19 gramu zlata.

Podle jednoduchých propočtů minimální hodinová mzda za sledované období nominálně vzrostla více než čtyřikrát, ale reálná kupní síla dolaru se smrskla na sedminu té původní: „Týchž 1,42 gramu zlata, což byla minimální hodinová mzda v roce 1970, by dnes odpovídaly více než 54 dolarům.“

„Stojí za zmínku, že James Turk se netají svým dlouhodobým a pozitivním vztahem s Donaldem Trumpem. Zda se tato petice stane pro nového prezidenta nahrávkou na „zlatý smeč“, by v tuto chvíli bylo pouhou spekulací. Ale načasování zcela jistě náhodné není,“ uzavírá analytik Marášek.

(red)

Další z kategorie Zlato