Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pět zásadních katalyzátorů vyšší inflace

Trvale nízká míra inflace v posledních letech snižovala výnosy amerických dluhopisů spolu s prémiemi u všech finančních aktiv. To se letos změnilo. Pět katalyzátorů vyšší míry inflace v USA se konečně začíná projevovat. Server Money Metals Exchange vysvětluje, proč tomu tak je.

Obnovená inflace může zahnat investory na trhy se zlatem a stříbrem. Ilustrační foto: iStock

Katalyzátor č. 1: Rostoucí spotřebitelská inflace

Index spotřebitelských cen je notoricky špatným měřítkem inflace. Má tendenci podhodnocovat růst cen v reálném světě. Pohybuje-li se nahoru, splňuje inflační očekávání investorů. A to se teď stalo. Americké ministerstvo práce zveřejnilo silnější čísla, než se očekávalo. Ceny v lednu vzrostly o 0,5 %, přičemž celková inflace meziročně dosáhla 2,1 % proti očekávání 1,9 %. V reakci na to vzrostly ceny vzácných kovů a komodit z přírodních zdrojů. To byla rovněž další rána pro trh amerických dluhopisů.

Katalyzátor č. 2: Rostoucí úrokové sazby

Poslední velký nárůst úrokových sazeb začal v polovině sedmdesátých let a shodoval se s ekonomickou stagnací spojenou s růstem inflace, ale také se vzrůstajícími cenami drahých kovů. Změnilo se to, až když úrokové sazby dosáhly na počátku 80. let minulého století dvojciferné úrovně. Inflace byla potlačena a trhy zlata a stříbra zkroceny.

Rostoucí nominální úrokové sazby jsou pozitivní pro inflační aktiva, jako jsou drahé kovy, pokud úrokové sazby sledují míru inflace. Pouze, když se úrokové sazby dostanou před inflaci a budou v reálném čase pozitivní, růst sazeb se zbrzdí.

Katalyzátor č. 3: Trumpova politika

Donald Trump propojuje úspěch svého vládnutí s úspěchem akciového trhu jako žádný jiný prezident. Začalo to den po volbách roku 2016, kdy trhy odstartovaly k nebesům a dosud se nezastavily. Snižování daní, deregulace a plány na velké infrastrukturní výdaje pomohly stimulovat ekonomiku a akciové trhy. Krátce propadly, když americkou centrální banku (Fed) převzal nový guvernér Jerome Powell.

„Můžete se vsadit, že si to Powell odskáče, pokud jeho politika poškodí akciový trh. Cesta nejmenšího politického odporu bude dál nafukovat obrovskou dluhovou zátěž vlády,“ konstatuje Stefan Gleason, autor stati publikované na serveru Money Metals Exchange.

Katalyzátor č. 4: Stoupající deficity

„Trumponomika znamená větší ekonomický stimul a větší rozpočtové deficity. Předpokládá se, že schodek amerického rozpočtu v příštím fiskálním roce přesáhne jeden bilion dolarů. Nové biliony výdajů budou zaplaceny z národní kreditky. V současné době je na ní deficit 21 bilionů dolarů (bez započtení dalších desítek bilionů dolarů z nefinancovaných závazků).

Celý tento nový dluh v období relativní ekonomické síly zadělává na katastrofu. V případě, že ekonomika začne klesat a deficity šplhat na nejvyšší vrcholy. Centrální banka může i dál tisknout dolary potřebné k udržení solvence vlády. Ale v určitém okamžiku může svět ztratit důvěru v devalvující se měnu, ve které jsou všechny tyto federální výdaje zaúčtovány. Dluhová krize prakticky zajistí, že dojde k dolarové krizi – což znamená, že dojde k masivnímu splácení vládních dluhů inflací.

Katalyzátor č. 5: Komoditní cyklus

Komoditní trhy mají cyklický charakter. Když jsou ceny nízké, produkce klesá. Jak se nové dodávky zmenšují, ceny jdou nahoru. Vyšší ceny motivují výrobce, aby investovali do výrobní kapacity a zvyšovali výkon. Nakonec se trh přehřeje, ceny klesnou a cyklus začíná znovu.

„Kde jsme teď v komoditním cyklu? S největší pravděpodobností v raných fázích významného vzestupu. Drahé kovy, průmyslové kovy a ropa se odrážejí ode dna těchto cyklů. Zemědělské komodity zaostávají, ale v roce 2018 nějakého vzestupného momentu dosáhnou,“ uvádí Money Metals Exchange.

Pokles komoditních trhů v letech 2011-2016 způsobil, že investice do těžby a průzkumu ochably. Podle Mezinárodní agentury pro energetiku se od roku 2016 nové objevy ropných zdrojů propadly na nejnižší úroveň za celá desetiletí. Mezitím zlatým, stříbrným a měděným dolům zůstávají jen horší, obtížnější a dražší metody zpracování rud. Budoucí těžba bude životaschopná pouze jen při mnohem vyšších cenách. Investice do fyzického zlata a stříbra by měly být považovány za jádro dlouhodobých investic.

Nicméně v komoditním cyklu jsou některé nákupy komodit příznivější, než nákupy jiných. Právě teď se zdá, že cyklus bude tlačit na vyšší ceny kovů. O kolik vyšší se zatím neví. Pokud by obnovená inflace zahnala investory na trhy se zlatem a stříbrem kvůli zajištění nebo pozdější spekulaci, mohly by ceny těchto kovů výrazně překročit mezní hodnoty z roku 2011.

(rek)

Další z kategorie Zlato