Zlato (oz) / USD
2 339,70
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jak miliardáři ochraňují své bohatství

Všichni miliardáři vědí, že na trhu vždy existuje riziko a že je důležité být připraven, i když jsou geopolitická nebo finanční katastrofa velmi nepravděpodobné. Společně se serverem Visual Capitalist se podívejme na to, jak se miliardáři průběžně připravují na případné znepokojivé situace.

Bohatství není nic stálého a portfolia miliardářů se pohybují společně s ekonomikou a trhy. Foto: iStock

Většina miliardářů je překvapivě chudá na skutečné peníze. Průměrný miliardář drží pouze jedno procento čisté hodnoty v likvidních aktivech jako je hotovost, protože převážná většina jejich bohatství je obvykle vázána na obchodní zájmy, akcie, dluhopisy, podílové fondy a další finanční aktiva.

Bohatství není nic stálého a portfolia miliardářů se pohybují společně s ekonomikou a trhy. To může vést buď k rozkvětu, nebo v případě havárie trhu ke škodám.

Proto jsou miliardáři velmi znepokojeni každým výkyvem na trhu a aktivně hledají způsoby, jak chránit své bohatství před důsledky geopolitické, ekonomické nebo měnové katastrofické události.

Warren Buffett (čisté jmění 83,9 mld. dolarů)

Akumulováním obrovského množství hotovosti ve firmě Berkshire Hathaway si vysoce oceňovaný investor Warren Buffett zachovává možnost předkupního práva. Pokud trh zasáhne pokles, může nasadit hotovost a získat aktiva, která jsou na dně. Hodnota Berkshire Hathaway loni činila 530 miliard amerických dolarů.

David Einhorn (čisté jmění 1,52 mld. dolarů)

Zakladatel multimiliardářské společnosti Greenlight Capital věří, že finanční represe a znehodnocování peněžních prostředků, což jsou metody používané centrálními bankéři, může neutralizovat pouze zlato.

Paul Tudor Jones (čisté jmění 5,1 mld. dolarů)

Správce hedgeových fondů, který správně předpověděl dodnes rekordní krach nejlukrativnějších akcií v říjnu roku 1987 (průmyslový index Dow Jones ztratil 22 %), na čemž přirozeně zbohatl, je velmi opatrný při výběru aktiv, která drží. Nedávno poznamenal, že dluhopisy jsou nejdražší, ať to poměřujete jakkoli a žertem ještě dodal, že by raději držel kus hořícího uhlí než americký státní dluhopis.

Ray Dalio (čisté jmění 18,4 mld. dolarů)

Zakladatel největšího světového hedgeového fondu je pevně přesvědčen, že 5–10 % portfolia by mělo být v současné době drženo ve zlatě. Není proto překvapivé, že v listopadu 2017 ve svém fondu Bridgewater navýšil zásobu zlata o 525 %.

Jak radí Visual Capitalist, nezáleží na velikosti vašeho investičního portfolia, ale stojí za to studovat, jak největší světoví investoři své bohatství chrání. Zajištěním proti velkým nepředvídaným událostem a diverzifikací investičních portfolií prostřednictvím bezpečných útočišť totiž maximalizují své šance na úspěch v každém investičním prostředí.

(rek)

Další z kategorie Zlato