Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Meryll Lynch modernizovala zlatou prognózu: 1400 dolarů za unci!

Na svém březnovém zasedání zvýšila americká centrální banka (Fed) úrokové sazby o 0,25 %. Stalo se tak od roku 2006 teprve potřetí. Nicméně, v podivné posloupnosti událostí. Fed se totiž nezachoval jako dravý jestřáb, ale spíš jako mírumilovná holubice. Alespoň tak to vnímají trhy. A důvod? Nejvyšší inflace od roku 2012.

Bank of America Merrill Lynch modernizovala svou prognózu pro cenu zlata na 1400 dolarů za unci ke konci roku. Foto: iStock

Fed uvedl, že měnová politika zůstane „na nějakou dobu“ uvolněná. Stejně jako tomu bylo v minulosti. Fed zřejmě hodlá počkat na konsolidaci inflace nad svým dvouprocentním cílem, než zahájí agresivnější akci. Tato ochota Fedu nechat inflaci pracovat však znamená, že i když vzrostly nominální úrokové sazby, reálné sazby po odečtení inflace zamířily do záporných hodnot.

Index spotřebitelských cen v prvních dvou měsících roku v USA vzrostl o 2,67 %. Dokonce, i kdyby inflace v celoročním průměru dosáhla jen 2 %, byl by to pro investory a střadatele problém. V současné době americké banky platí na ročním vázaném vkladu 1,4% úrok. Proto každý, kdo má své peníze v bance, jen sleduje jejich erozi. „Samozřejmě, že existují i jiné možnosti. Můžete dát své peníze do amerických státních dluhopisů a dividendových akcií, což dnes jsou populární zdroje s jistým výnosem,“ radí zpravodajský server News Max v rubrice Finance.

Váhání Fedu nahrává zlatu

Nicméně když desetileté státní dluhopisy mají průměrný dividendový výnos okolo 2,35 %, nezbývá v případě dvouprocentní inflace příliš mnoho prostoru pro případný zisk. „Pokud inflace vzroste, nebo výnosy dluhopisů klesnou, budou se reálné úrokové sazby tlačit do červených čísel… a to je velmi optimistické pro zlato,“ dodává zpravodajský server.

O zlatu se traduje, že nic nevynáší. Jednoduchá matematika ale říká, že žádný výnos je lepší než negativní. Z tohoto důvodu zlatu udělalo dobře, když se reálné úrokové sazby ocitly v záporných hodnotách. Právě reálné úrokové sazby v USA jsou tím hlavním, co určuje, kterým směrem se cena zlata vydá. A váhání Fedu při zvyšování sazeb zlatu nahrává.

Padající dolar = vyšší cena zlata?

V průběhu prvních šesti týdnů po amerických volbách dolar prudce zhodnotil o 5,6 %, což je pro každou měnu obrovský skok. Od začátku roku ale americká měna kráčí zpět a většinu svých povolebních zisků ztrácí. Zčásti i kvůli úrokovým sazbám Fedu. Silná negativní korelace mezi zlatem a americkým dolarem je také hlavním důvodem, proč cena žlutého kovu od začátku roku stoupla o víc než 9 %.

V březnovém průzkumu Bank of America Merrill Lynch manažeři v anketě uvedli, že dolar je nadhodnocený nejvíc od roku 2006. „A tento průzkum má dobrou pověst. I kdyby dolar opět posílil, pokud by Washington zahájil nějaké strukturální reformy, růst reálných sazeb Fedu není v dohledu. S největší pravděpodobností ale tyto faktory budou hovořit ve prospěch žlutého kovu. Bank of America Merrill Lynch uvedla, že kvůli těmto dvěma trendům modernizovala svou prognózu pro cenu zlata na 1400 dolarů za unci ke konci roku,“ dodává News Max.

(rek)

Další z kategorie Zlato