Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Líbánky skončily aneb Návrat ke zlatu

Všechny akciové indexy zastavily překotný růst, dolar rovněž ochladl stejně jako víra investorů v Donalda Trumpa. „Zdá se, že líbánky prezidenta s Wall Street skončily po dvou týdnech,“ povzdechl si časopis Forbes v komentáři. Přestože Trump už nařídil přezkoumání dvou federálních předpisů, z nichž jeden se týká regulace bank a druhý finančního poradenství, další sliby o daňové reformě a výdajích na infrastrukturu by mohly narazit na zátaras Kongresu.

Dva týdny od Trumpova nástupu do funkce, zlatí býci buší na bubny, popisuje Forbes současný stav. Foto: iStock

Podle agentury Reuters skončilo třídenní rokování prezidenta Trumpa s republikánskými kongresmany ve Filadelfii patem. Je čím dál míň pravděpodobné, že daňová reforma nastane během prvních 100 dní Trumpovy vlády, a zřejmě nenastane ani po 200 dnech. Co se týče infrastruktury, řada republikánů není nakloněna tak obrovskému výdajovému balíčku, pokud nebude mít k dispozici kompletní detaily navrhovaných investic.

Navíc Trump proti sobě poštval mnohé byznysmeny svým protiimigračním nařízením. To je zejména případ firem v Silicon Valley, kde téměř 40 procent všech pracovníků jsou cizinci. „Přibližně stejné procento z 500 největších amerických společností bylo založeno přistěhovalci nebo dětmi přistěhovalců jako je například Steve Jobs, jehož otec je Syřan,“ poznamenává Forbes.

„Je zřejmé, že trh se konečně vyrovnává s faktem, že Trump, na rozdíl od všech ostatních politiků před ním, ve skutečnosti vše, co řekl na předvolební stezce, včetně jeho protekcionistických a nacionalistických nápadů, myslel vážně,“ konstatuje Forbes, kterému však Trumpův izolacionismus nepřipadá nemístný. Argumentuje tím, že v roce 1995 byly mezi 500 největšími firmami světa podle tržeb z Číny jen tři, o 20 let později už 103. Počet japonských firem se víc než zdvojnásobil.

A zlato kupují zpátky

„Ale teď, jen dva týdny od Trumpova nástupu do funkce, zlatí býci buší na bubny,“ popisuje Forbes současný stav s dodatkem, že již několik manažerů velkých hedgeových fondů vyrazilo proti proudu sázkou na drahé kovy. A to bezprostředně po listopadových volbách výprodeje zlata z těchto fondů činily 193 tun. Dnešní realita je však jiná: Od 12. prosince do 15. ledna ztratil dolar 2,7 %, zatímco zlato o 5,8 % posílilo. „Z listopadové euforie po zvolení Trumpa už je pouze vlažná voda.“

Patetický slovník měsíčníku Forbes doplňme německy strohou zprávou Commerzbank. „Rostoucí averze účastníků trhu k riskování reflektuje mimo jiné pokles akciových trhů a růst ceny zlata. Žlutý kov za jeden den (7. února) získal 1,3 % a dosáhl tak na tříměsíční maximum 1235 dolarů za troyskou unci. Dokonce ani pevný dolar nebyl schopen růstu ceny zabránit. V eurovém vyjádření to bylo ještě víc – 1,6 %, tedy 1150 eur, což je rovněž tříměsíční maximum.“

Forbes se ptá: „Je to důsledek toho, že média často berou Trumpa doslovně, ale ne vážně, zatímco jeho stoupenci ho berou vážně, ale ne doslova?“

(rek)

Další z kategorie Zlato