Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Lesík u polského Štětína vydal zlatý poklad – dolary i ruble

Tým hledačů kovů ze Štětínského sdružení pátracích skupin objevil v lesích nedaleko polského Štětína jedinečný poklad složený z amerických dolarů a ruských rublů z konce devatenáctého a počátku dvacátého století.

V nalezeném pokladu nechybějí ani desetidolarové zlaté mince Indian Head eagle z roku 1912. Ilustrační foto: US Mint (coin), National Numismatic Collection (photograph by Jaclyn Nash) – National Numismatic Collection, National Museum of American History, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42833492

Detektoráři prováděli průzkum s cílem nalézt památky z druhé světové války, zejména stopy po bitvě u Štětína, kterou svedla sovětská Rudá armáda s wehrmachtem.

Před vypuknutím druhé světové války se Štětín stal sídlem Wehrkreis II, který řídil vojenské jednotky v celém Meklenbursku a Pomořansku. V té době tvořili Poláci méně než jediné procento obyvatel města, které nastupující nacistický režim odsunul na okraj společnosti a začal je pronásledovat.

V roce 1944 měly spojenecké nálety a intenzivní boje mezi wehrmachtem a sovětskými vojsky za následek zničení 65 procent staveb ve Štětíně, včetně téměř úplné devastace Starého města, námořního přístavu a místního průmyslu. Město nakonec v roce 1945 dobyla sovětská vojska, což vedlo k tomu, že většina zbývajících obyvatel opustila své domovy.

PSALI JSME: Jeden z hledačů vlaku se zlatem v Polsku pátrání vzdal, druhý ne

Łukasz Istelski ze Štětínského sdružení pátracích skupin spolu se dvěma přáteli rutinně propátrával okraj lesíku, když najednou jeden z jeho kamarádů volal ostatní k objevu. V díře asi 15 až 20 centimetrů pod povrchem ležela zkorodovaná plechovka, z jejíchž lehce poškozených stěn se doslova sypaly desítky zlatých mincí.

Celkovou hodnotu nálezu odborníci odhadli na sto tisíc zlotých (561 800 korun, pozn. aut.). Poklad obsahoval 70 velmi dobře zachovalých zlatých mincí v krásném lesku, zejména 5, 10 a 20 dolarové mince a také 5 a 15 rublové ražby o velmi vysoké ryzosti 900 dílků z tisíce.

PSALI JSME: Hledal nacistický zlatý vlak, našel fresky českých králů

Předběžný průzkum mincí již identifikoval dvouhlavého orla svobody, známého také jako Coronet double eagle, americkou dvacetidolarovku navrženou hlavním rytcem mincovny Spojených států Jamesem B. Longacrem. Mince má motto In God We Trust (Věříme v Boha), jde o typ III, který byl v oběhu v letech 1877 až 1907.

Nechybějí ani desetidolarové zlaté mince Indian Head eagle z roku 1912, jejichž autorem je Augustus Saint-Gaudens, které se používaly v letech 1907 až 1933. Istelski se svěřil: „Je to splněný sen každého hledače pokladů. Je to nejen hmotný poklad, ale především velký objev.“ Poklad patří dle polského zákona státu a bude předán oblastní správě ve Štětíně.

PSALI JSME: Neobjevené bohatství – pět míst, která mohou skrývat zlaté poklady

(plk)

Další z kategorie Zlato