Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Hledal nacistický zlatý vlak, našel fresky českých králů

Piotr Koper hledá v podzemních chodbách a šachtách v okolí Walbrzychu na severozápadě Polska poblíž českých hranic už řadu let 150 metrů dlouhý nacistický obrněný vlaku s 300 kilogramy zlata, neupřesněným množstvím šperků a uměleckých předmětů uloupených ve východní Evropě. Neztrácí naději, ačkoli se nedá říci, že by se mu dařilo.

Piotr Koper hledá v podzemních chodbách a šachtách v okolí Walbrzychu na severozápadě Polska poblíž českých hranic už řadu let. Foto: Wikipedie

Přesto se však k němu štěstí neotočilo úplně zády, právě naopak. Přihrálo mu jako „vedlejšák“ jiný nález, který rozhodně stojí za pozornost. V paláci ve městě Struga odkryl velice cenná díla – nástěnné malby staré 500 let.

„Najednou jsem pohlédl do tváře císaři,“ líčil německé agentuře DPA okamžiky, kdy po odstranění sádry vydaly zdi na jedné straně stropu tanečního sálu portréty českých králů a na straně druhé německých císařů, v případě Karla IV. a jeho syna Zikmunda Lucemburského jedné osoby.

Koper, jenž se živí jako stavební podnikatel, má už jedenáct let pod palcem rekonstrukci více než 700 let starého zámku. „Když jsme začali odstraňovat slaboučké vrstvy sádry, došlo i na emoce. Nejhorší, co by se nám mohlo stát, by bylo poničit je. To by nás restaurátoři snad uškrtili. Na řadu se tudíž dostala filigránská práce se skalpelem,“ potvrdil. Krzystof Wieczorek, majitel zámku, upřesnil, že obrazy na ploše padesáti čtverečních metrů vznikly podle odborníků mezi lety 1560 až 1570, devět z celkových 22 restaurátoři už zcela odkryli, přičemž se přesně neví, koho malíř zachytil.

Amatérský pátrač shání peníze

Polský amatérský hledač připomíná, že svůj stěžejní cíl – nacistický poklad – ze zřetele v žádném případě neztrácí. Nepochybuje o tom, že souprava vyrazila v květnu 1945 z Vratislavi, která se tehdy jmenovala Breslau, avšak do Walbrzychu, tehdejšího Waldenburgu, prý už nedorazila. Podle jedné z verzí si to namířila do vykopaného tunelu a dohlížející esesácké komando se postaralo o to, aby ho v rozsáhlém komplexu Riese (Obr) nikdo nenalezl.

V roce 2016 mu svitla naděje u železniční trati ve Walbrzychu. O rok později se přesunul k údajné větrací šachtě utajeného tunelu. V obou případech však zůstal s prázdnýma rukama. Koper teď shání sponzory pro další pátrání. „Musím dát prostřednictvím své nadace nazvané Zlatý vlak dohromady 60 tisíc eur (1,55 mil. korun). A to není málo,“ uzavírá.

(ple)