Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Gundlach: Bude lepší nevlastnit americké akcie

Jeffrey Gundlach, dluhopisový král Wall Streetu a respektovaný prognostik finančních trhů, v televizi CNBC vykreslil medvědí obraz akciových trhů, korporátních dluhopisů i amerického hospodářství.

Fed se podle Gundlacha vydal na sebevražednou misi, když zvyšuje sazby, zatímco rozpočtový schodek stoupá. Za normální považuje, aby se při zvyšování schodku úrokové sazby snižovaly. Foto: Youtube

„Určitě to vypadá, že akciový trh je na bodu zlomu k nižším úrovním,“ uvedl zakladatel a generální ředitel společnosti DoubleLine, a prohlásil, že akcie se propadají k únorovým hodnotám a možná ještě níž. Také akcie bank se podle něj nevyhnuly vysokým výkyvům, jaké byly naposledy k vidění těsně před finanční krizí.

Gundlach poznamenal, že banky v případě růstu úrokových sazeb nebudou mít výkonnost. „Vyšší sazby poškodí růst úvěrů, což zase zhorší finanční zisky. Budou to mít (banky) těžké, až poptávka po jejich produktech klesne.“

Jako investor musel vzít na vědomí i nedávný pokles akcií FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google). „Všechno dnes je na medvědím (poklesovém) trhu,“ podotkl Gundlach, jehož firma spravuje 120 miliard dolarů.

Index amerického akciového trhu S&P 500 se v roce 2018 už o jedno procento snížil. V tomto čtvrtletí poklesl o deset procent. Podle Gundlacha tak negativně koreluje snižování rozvahy americké centrální banky s akciemi.

Zmínil se i tom, že spotřebitelská důvěra v poslední době oproti očekávání ekonomů klesá, a to tempem, jaké se naposledy objevilo před recesí v roce 2007. Zklamání spotřebitelů by podle jeho názoru mohlo být známkou ekonomické slabosti.

Sebevražedná mise

Pokud jde o úrokové sazby, Gundlach má za to, že budou pokračovat v růstu, i když ekonomika oslabuje kvůli rostoucím rozpočtovým nárokům vlády, což navyšuje schodek.

„Výnosy z dluhopisů mají daleko k impozantnosti,“ uvedl dál s odkazem na nedávný pokles výnosů v tomto čtvrtletí. Navrhuje, aby se zpomalováním ekonomiky klesaly i úrokové sazby.

Fed se podle jeho názoru vydal na sebevražednou misi, když zvyšuje sazby, zatímco rozpočtový schodek stoupá. Za normální považuje, aby se při zvyšování schodku úrokové sazby snižovaly. Reagoval tak na očekávání, že Federální rezervní banka 19. prosince zvýší své sazby navzdory současné volatilitě (nestálosti) trhu. A to letos již počtvrté.

Dolar musí dolů

„Firemní dluhopisy jsou dál velmi nadhodnocené, a to je špatně,“ dodal s odkazem na zpomalení ekonomiky a nebezpečně rostoucí úvěrová rizika.

„Stále ještě hluboce věřím, že další velký pohyb dolaru bude mířit dolů.“ S tím by se měl snížit i  deficit. V dlouhodobém horizontu se Gundlachovi zamlouvají rozvíjející se trhy. „Myslím, že bude mnohem lepší vlastnit akcie mimo USA,“ řekl v CNBC na téma dolarové prognózy.

(rek)

Další z kategorie Zlato