Zlato (oz) / USD
2 339,70
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropa zlatým lídrem

Od ceny zlata odvíjející se akcie burzovních fondů (ETF) a podobné deriváty zaznamenaly v červenci příliv investic ve výši 2,6 miliardy dolarů. Do zlatých cenných papírů tak obrazně přiteklo 52 tun zlata a fondy už operují s aktivem 2600 tun, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od března 2013.

Nejvyšší investice do zlata v prvním pololetí pocházejí z Evropy. Foto: Wikipedie

Zdá se, že právě papírové zlato je hlavním hybatelem současného raketového růstu ceny. Tento trend podle údajů marketingové organizace těžařů zlata WGC začal v polovině května, kdy vzrostla nejistota, ať už z ekonomických nebo politických důvodů, a kdy se globální měnová politika začala přesouvat k měkčím postojům.

Fondy v Severní Americe zaznamenaly většinu globálního přílivu peněz. Severoamerické fondy zbohatly o 43 tun zlata za asi dvě miliardy dolarů. Objem zlata v evropských fondech vzrostl o 7,5 tuny (483 mil. dolarů). Fondy v Asii o 0,8 tuny (37 mil. dolarů), ostatní regiony o 0,9 tuny.

Dva největší zlaté fondy na světě, americké SPDR Gold a iShares Gold, prodaly akcie za dvě miliardy dolarů. SPDR Gold 29 tun papírového zlata (1,4 mld. dolarů), iShares Gold 13 tun (605 mil. dolarů).

Tři  deseti největších globálních fondů v Evropě jsou z Velké Británie. Například iShares Physical Gold během měsíce přidal pět tun zlata (233 mil. dolarů), zřejmě díky strašáku brexitu. Pravidelně navyšují svou bilanci německé ETF. V Austrálii ETFS Physical Gold přidal téměř tunu zlata, což je u tak malého fondu hodně (7 %) protože rekordní ceny zlata v australských dolarech zvýšily poptávku po zlatých ETF.

V pololetí vede Evropa

„V roce 2019 zlatem podporované ETF už přidaly 159 tun zlata (7,6 mld. dolarů většinou v lednu, červnu a červenci). Evropské fondy letos pozvolna, ale trvale rostly, a to ve všech měsících, s výjimkou dubna, a invstice do fondů ve Spojeném království je nadále rekordní, v červenci dosáhla 556 tun,“ uvedla zpráva WGC.

Nejvyšší investice do zlata v prvním pololetí pocházejí z Evropy. Ke konci července roku 2019 přidala Severní Amerika 73,5 tuny zlata ve srovnání s 94,6 tuny v Evropě

(rek)

Další z kategorie Zlato