Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny komodit zůstanou na vyšší úrovni delší dobu, tvrdí šéf společnosti Glencore

Některé komodity dostaly v uplynulém týdnu zabrat poté, co Federální rezervní systém, americká centrální banka, signalizoval zvýšení úrokových sazeb. K tomu připočtěme rostoucí dolar a snahu Číny zpomalit inflaci. Někteří na slovo vzatí odborníci si přesto myslí, že „komoditní rallye bude pokračovat“.

Ivan Glasenberg, generální ředitel gigantu Glencore. Foto: International Students’ Committee, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25941838

Přesně takhle to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg tento týden během Katarského ekonomického fóra 2021 řekl Ivan Glasenberg, generální ředitel gigantu Glencore, který patří mezi největší světové firmy těžící komoditami a obchodující s nimi. Upozornil na to server Zerohedge.com.

Glasenberg, rodák z Jihoafrické republiky, která má také australské a švýcarské občanství, se, domnívá se, že masivní výdaje na infrastrukturu v Číně, různá narušení dodávek komodit kvůli onemocnění, spolu s dalšími projekty výdajů na infrastrukturu po celém světě, včetně těch ve Spojených státech, budou ceny komodit nadále zvyšovat.

Čína tlačí ceny komodit dolů

V rozhovoru Glasenberg mj. řekl, že Číňané se snaží tlačit ceny komodit dolů, ale domnívá se, že „je to jen krátkodobá hra, protože základní fundamenty nabídky a poptávky udrží ceny na vyšší úrovni“. Dodal, že Číňané ubírají komodity ze svých strategických zásob a zaplavují jimi trh, aby tlačili ceny dolů. Ale to může trvat jen tak dlouho, dokud nebudou muset doplnit zásoby.

Glasenberg v rozhovoru váhal, zda lze pohyb komodit po covidové pandemii nazvat „supercyklem“, avšak řekl, že „ceny komodit zůstanou silné ještě dlouho“. Dalším katalyzátorem, který podle něj posune ceny komodit výše, jsou totiž investice Bidenovy administrativy do americké infrastruktury, které jsou v takové výši, že se uskuteční jednou za generaci.

Co zvýší poptávku po komoditách

Glasenberg uvedl, že jakmile bude infrastrukturní balíček schválen, bude trvat zhruba 18 měsíců, než se projekty připravené k realizaci rozjedou, což dále zvýší poptávku po komoditách. Upozornil také, že „obě části světa“, zahrnující Čínu a USA, budou prosazovat infrastrukturní projekty současně.

Položil si proto otázku, jak dlouho bude trvat, než budou spuštěny nové těžební projekty, aby se tato nová poptávka uspokojila, a varoval, že spuštění nových dolů může trvat déle, než v předchozích cyklech. Těžební průmysl bude mít podle něj problém udržet krok s novou poptávkou přicházející z nastupující zelené ekonomiky.

(luk)

Další z kategorie Zlato