Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky prostě zlato milují a bude to tak i nadále

Podle Světové rady pro zlato přidaly centrální banky v prvních šesti měsících letošního roku do svých sejfů 374,1 tun zlata, což pomohlo posunout celkovou poptávku po drahých kovech na tříleté maximum. A tento trend má pokračovat: Nedávný průzkum mezi centrálními bankami ukázal, že 54 % respondentů očekává, že v příštích 12 měsících ještě poroste množství zlata vlastněného centrálními bankami.

Hromadění drahých kovů v sejfech centrálních bank je na světovém trhu stále důležitějším trendem. Foto: iStock

„V současném prostředí, kde je nejistota měn tzv. rozvíjejících se trhů vysoká, vidíme dobrý důvod k tomu, aby země, jako jsou Rusko, Turecko, Kazachstán a Čína, nadále diverzifikovaly svá portfolia (devizových rezerv – pozn. red.),“ uvedla minulý týden jedna z největších australských bank, Australia & New Zealand Banking Group (ANZ).  Čisté nákupy sektoru (centrálních bank) pravděpodobně zůstanou nad 650 tunami, konstatovala banka.

Hromadění drahých kovů v sejfech centrálních bank je na světovém trhu stále důležitějším trendem a poskytuje další podporu růstu ceny zlata, která při rostoucí poptávce vyskočila na nejvyšší úroveň od roku 2013. Tzv. spotové zlato se před týdnem dotklo 1 555,07 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), což je nejvyšší cena za posledních více než šest let, informovala agentura Bloomberg.

Cena zlata letos v amerických dolarech vzrostla o 19 procent, mj. v kontextu obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. A vzácnému kovu pomohlo i to, že dluhopisové trhy naznačily, že může být na dohled recese v USA i to, že americká centrální banka (Fed) snížila úrokové sazby.

Nákupy budou pokračovat

Velké nákupy zlata centrálními bankami budou podle ANZ v nadcházejících letech pokračovat. A to včetně Pekingu, který má podle banky „dostatek prostoru“, aby zvýšil podíl zlata ve struktuře svých devizových rezerv. „Čínská lidová banka drží téměř 1 936 tun zlata, což odpovídá pouze třem procentům jejích celkových devizových rezerv. To dává zemi dostatek prostoru pro zvýšení alokace,“ uvedla banka.

Akumulace zlata centrálními bankami „má ještě další prostor“ i podle německé Deutsche Bank. Ta ve své zprávě mezi klíčovými důvody uvedla postupnou migraci rezervních aktiv centrálních bank směrem pryč od amerického dolaru. Podle jejího názoru ovlivní cenu zlata „stabilita poptávky centrálních bank v delších časových rámcích“.

Americká společnost Goldman Sachs Group se zaměřila na stejný postoj ve vztahu ke zlatu – „býčí trend“. „Centrální banky na rozvíjejících se trzích nakupují zlato,“ řekl televizi Bloomberg globální vedoucí výzkumu komodit Jeff Currie. „Proč? Protože nechtějí vlastnit dolary s rizikem sankcí, geopolitickým rizikem a rizikem obchodní války.“

(luk)

Další z kategorie Zlato