Zlato (oz) / USD
2 339,70
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Business Standard nabádá k trpělivosti

Cena zlata se pravděpodobně bude zvyšovat, ale investoři by měli být opatrní a počkat až cena přesvědčivě přesáhne hranici 1400 dolarů za unci, napsal generální ředitel brokerské společnosti CLSA Christopher Wood ve své týdenní zprávě investorům.

Cena zlata se pravděpodobně bude zvyšovat, ale investoři by měli být opatrní a počkat až cena přesvědčivě přesáhne hranici 1400 dolarů za unci. Foto: iStock

„Investoři by ještě neměli věřit tomu, že se zlato vrací na býčí trh (v burzovním žargonu růstový trh), dokud se jeho cena přesvědčivě nepřehoupne přes 1400 dolarů. Zatím se tak nestalo. To zvyšuje pravděpodobnost dalšího krátkodobého poklesu. Kdyby byla například podepsána obchodní dohoda mezi USA a Čínou, mohlo by to spustit rizikovější akce na trzích a potenciálně obnovit očekávání růstu úrokových sazeb. Nicméně ke zlomu dříve, či později dojde,“ domnívá se Wood.

Připomeňme, že letos dosáhlo zlato nejvyšší ceny 1349,80 dolaru za unci v únoru a poté jeho cena klesla o 4,6 procenta na 1287,55 dolaru, což je úroveň naposledy zaznamenaná v prosinci. Nyní se pomalu vrací k hranici 1300 dolarů za unci.

Zájem o zlato roste

Nákup zlata centrálními bankami byl v loňském roce nejvyšší od doby, kdy americký prezident Nixon v roce 1971 zrušil směnitelnost dolaru za zlato. Je zajímavé, že všechny nákupy prováděly centrální banky mimo G7, tedy skupinu sedmi nejvyspělejších zemí planety.

Toky do zlatých ETF (fondy obchodované na burze) se také začaly stupňovat. S výjimkou února, kdy se podíl v globálních ETF a podobných produktech podporovaných zlatem snížil o 33 tun na 2479 tun, což odpovídá odlivu investic ve výši 1,3 miliardy dolarů. Únorový pokles přišel po čtyřech po sobě jdoucích měsících růstu. Celkové letošní toky do ETF ale zůstávají pozitivní (1,8 miliardy dolarů), uvedl web Business Standard.

Papírové zlato

„Hlavním hnacím motorem globálního odlivu zlata byly fondy ze Severní Ameriky. Fondy v Asii zaznamenaly také odliv, zatímco evropské a jiné regiony zůstaly beze změny. Nadále ale vidíme příliv do fondů založených na britském trhu, pravděpodobně kvůli brexitu,“ uvádí zpráva marketingové organizace World Gold Council.

ETF s podporou zlata a podobné deriváty (papírové zlato) představují významnou část trhu se zlatem. Institucionální a individuální investoři je využívají k realizaci četných investičních strategií. Toky v ETF tak často ukazují, jaké jsou v krátkodobém i v dlouhodobém horizontu názory trhu na zlato, dodává Business Standard.

Podpora zlata je značná

„Experti se s Woodem shodují v názoru, že ceny budou v roce 2019 vyšší. Výkonnost zlata v krátkodobém horizontu, jak říká Wood, bude silně ovlivněna vnímáním rizik, pohyby dolaru a dopadem strukturálních reforem na ekonomiku. V současné době se všichni domnívají, že tyto faktory pravděpodobně budou i nadále podporovat přitažlivost zlata,“ uvádí Business Standard.

„Očekáváme, že vzájemná souvislost mezi tržním rizikem a hospodářským růstem v roce 2019 povede k poptávce po zlatu. Nestabilita finančního trhu, měnové politiky a amerického dolaru, včetně strukturální ekonomické reformy, jsou tři klíčové trendy, které ovlivní cenovou výkonnost zlata,“ shoduje se s Woodem i zpráva World Gold Councilu.

(rek)

Další z kategorie Zlato