Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %

Aleš Michl, člen bankovní rady České národní banky (ČNB), má ke zlatu odlišný přístup, než její ostatní členové. V rámci letošního Investičního fóra v lednu uvedl, že centrální banka by měla nakoupit do svých devizových rezerv 200 tun zlata. „Ne zítra, ale postupně,“ upřesnil.

Faraon Tutanchamon byl pohřben s více než 118 kg zlata. Jen jeho zlatá maska váží deset kilogramů a ze zlata měl na sobě skoro všechno včetně sandálů. Podle různých zdrojů bylo v hrobce faraona 9 až 11 tun zlata, protože ze zlata byly stovky, ne-li tisíce ze zhruba pěti tisíc předmětů, které dostal na svou poslední cestu.

Alasdair Macleod, není čtenářům portálu Zlato.cz neznámý. Má za sebou zkušenosti burzovního makléře, bankéře a ekonoma a nyní je vedoucím výzkumu ve společnosti GoldMoney, která spravuje přes dvě miliardy dolarů. Současně je také obhájcem zdravých peněz a tento týden poskytl rozhovor internetovému rádiu Palisades Gold. Přinášíme to nejzajímavější z jeho obsahu.

Dalším, kdo si myslí, že cena zlata půjde prudce nahoru, je Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Advisory Group, která spravuje majetek v hodnotě osmi miliard dolarů. „Zlato má potenciál zdvojnásobit se, jakmile Fed (americká centrální banka, pozn. red.) začne zpřísňovat a zvyšovat sazby, aby se bránil vyšší než očekávané inflaci,“ řekl.

Vince Lanci z Echobay Partners znovu s přesností odhadl změnu trendu, když 15. prosince 2017 bylo zlato na 1250 dolarech. A doslova říká: Zlato se obchoduje v pásmu mezi 1250 a 1275 dolary. Nad 1275 nakupte a nad 1305 dolarů, „zastavte barák“ a nakupte ve velkém! Zlato bude do 11 měsíců na 1700 dolarech, tvrdí Lanci.

Předchozí finanční krize z roku 2008 bude jen zlomkem toho, co přijde, říká v rozhovoru pro Kitco News světoznámý investor Jim Rogers, který zmíněnou krizi předpověděl už v roce 2006. Rogers je jedním z nejuznávanějších světových investorů a expertů na komodity. V roce 1972 založil Rogers společně s Georgem Sorosem jeden z největších světových hedgeových fondů „Quatum Fund“.

Téměř hodinový dokument natočený podle knihy „The Power of Gold“, který uvedla televizní stanice Prima Zoom a který pojednává o dávné historii zlata, určitě stojí za to vidět. Můžeme pouze spekulovat o tom, kdo a kde se poprvé setkal s tímto nejkujnějším žlutým kovem. Proto není divu, že kolem zlata vznikla spousta legend. Třeba ta o řeckém králi Midasovi a řece Paktol, která je dodnes bohatým zdrojem přírodní slitiny zlata a stříbra zvané Elektrum. (Video z portálu YouTube – pozn. red.).

Lidé řadu století dokázali lhát, podvádět, navzájem se zabíjet a okrádat, jen aby získali zlato, vzácný kov, kterým se platilo a z něhož se razily mince. V soudobém finančním světě plní roli investice a vyrábějí se z něj šperky. Ale ví vůbec někdo, kolik ho je? A kde se toto množství zlata nachází? A čí toto zlato bylo nebo komu patří? Odpovědi na všechny tyto otázky a řadu dalších naleznete v dokumentu, který před časem odvysílala televizní stanice Spektrum.

ISIS jako duchovní dítko zpravodajské agentury CIA, která válku s terorem využije k očernění zlata jako alternativního platidla. Něvěříte?

Indický zaříkavač hadů Hakůl se rozhodl úplatné úředníky řádně vytrestat - vpustil do kanceláří klubko jedovatých hadů. Jedná se o akt teroristy nebo člověka, který má srdce na pravém místě?

V rámci nové rubriky uvádíme inspirativní rozhovor odborníků na slovo vzatých, Libora Křapky a Felixe Slováčka.

Vývoj ceny zlata

týden
měsíc
3 měsíce
rok
Zlato (oz) / USD
EUR/USD
USD/CZK
Zlato (oz)

Aktuální cena zlata (oz)

0,14 %
1 853,59 Zlato/USD