Zlato (oz) / USD
1 261,67
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
28 021,78
0,18 %
EUR / USD
1,17
0,03 %
USD / CZK
22,21
0,08 %

V dokumentu, který odvysílala stanice History Channel, se přeneseme do 19. století a vydáme se po stopách pokladu americké konfederace. V dubnu 1865 se Jefferson Davis, tehdejší prezident, rozhodl shromáždit bohatství, které měla jeho vláda k dispozici a ukrýt ho kdesi v hloubi jihu v naději, že tam bude v bezpečí. Během dvou měsíců cestovalo zlato jižanských rebelů křížem krážem po jihu. V průběhu této pouti nechával Davis budovat skrýše plné zlata a stříbra neboť doufal, že konfederace jednoho dne opět povstane. Většina zlata ukryta před 150 ti lety však nebyla nalezena. (Video z portálu YouTube – pozn. red.).

Dokument odvysílaný Českou televizí řeší dosud nevyřešenou krádež zlata - největší loupež moderní doby, která se udála v Londýně v roce 1983. Lupiči po sobě tehdy nezanechali skoro žádné stopy. Ze zamřížovaného prostoru v bance ukradli 3,5 tuny zlata. Šlo o profesionální akci dokonalou jako jsou ty nejtajnější vojenské operace. Během hodiny bylo všechno pryč. Úkolem vyšetřovatele bylo zjistit nejen způsob, jakým bylo zlato ukradeno, ale také to, co se s ním pak stalo. (Video je z portálu YouTube - pozn. red.).

Po konci 2. světové války spousta lidí zázračně zbohatla. Bylo to tím, že nacisté neutajili dobře transport, kterým přesouvali cennosti do úkrytů v Alpách. Spojenci se nezadržitelně valili přes západní německou hranici a Říšská banka v Berlíně už nebyla v bezpečí. Transport obsahoval nejen zlato, mince a bankovky, ale i umělecké předměty ze soukromých sbírek, kostelů i muzeí nevyčíslitelné hodnoty. Stopy nacistického zlata ale také míří na východ k jezerům Toplitzsee a Ebensee. Zda se něco skrývá v jejich bahnitém dně, můžete vidět v dokumentárním filmu odvysílaném Českou televizí. (Video je z portálu YouTube – pozn. red.).

Téměř hodinový dokument natočený podle knihy „The Power of Gold“, který uvedla televizní stanice Prima Zoom a který pojednává o dávné historii zlata, určitě stojí za to vidět. Můžeme pouze spekulovat o tom, kdo a kde se poprvé setkal s tímto nejkujnějším žlutým kovem. Proto není divu, že kolem zlata vznikla spousta legend. Třeba ta o řeckém králi Midasovi a řece Paktol, která je dodnes bohatým zdrojem přírodní slitiny zlata a stříbra zvané Elektrum. (Video z portálu YouTube – pozn. red.).

Lidé řadu století dokázali lhát, podvádět, navzájem se zabíjet a okrádat, jen aby získali zlato, vzácný kov, kterým se platilo a z něhož se razily mince. V soudobém finančním světě plní roli investice a vyrábějí se z něj šperky. Ale ví vůbec někdo, kolik ho je? A kde se toto množství zlata nachází? A čí toto zlato bylo nebo komu patří? Odpovědi na všechny tyto otázky a řadu dalších naleznete v dokumentu, který před časem odvysílala televizní stanice Spektrum.

ISIS jako duchovní dítko zpravodajské agentury CIA, která válku s terorem využije k očernění zlata jako alternativního platidla. Něvěříte?

Indický zaříkavač hadů Hakůl se rozhodl úplatné úředníky řádně vytrestat - vpustil do kanceláří klubko jedovatých hadů. Jedná se o akt teroristy nebo člověka, který má srdce na pravém místě?

V rámci nové rubriky uvádíme inspirativní rozhovor odborníků na slovo vzatých, Libora Křapky a Felixe Slováčka.

Toto video vás uvede do psychologie propagandy. Prof. Jerry Kroth vám představí 5 hlavních technik.

Marc Faber, autor a vydavatel investičního měsíčníku "The Gloom, Boom & Doom“ doporučuje investorům nakoupit zlato a dluhopisy americké vlády a to ještě před tím, než se USA dostanou do další recese.

Uvádíme rozhovor magazínu Právo s hlavním analytikem společnosti Zlato. a. s., Davidem Maráškem. Zlato jako hlavní a výsostní platidlo, možnost efektivního spoření, proč přestaly být měny kryty zlatem - a mnohem více zde!

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,10 %
1 261,67 Zlato/USD