Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %

Aleš Michl, člen bankovní rady České národní banky (ČNB), má ke zlatu odlišný přístup, než její ostatní členové. V rámci letošního Investičního fóra v lednu uvedl, že centrální banka by měla nakoupit do svých devizových rezerv 200 tun zlata. „Ne zítra, ale postupně,“ upřesnil.

Faraon Tutanchamon byl pohřben s více než 118 kg zlata. Jen jeho zlatá maska váží deset kilogramů a ze zlata měl na sobě skoro všechno včetně sandálů. Podle různých zdrojů bylo v hrobce faraona 9 až 11 tun zlata, protože ze zlata byly stovky, ne-li tisíce ze zhruba pěti tisíc předmětů, které dostal na svou poslední cestu.

Dalším, kdo si myslí, že cena zlata půjde prudce nahoru, je Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Advisory Group, která spravuje majetek v hodnotě osmi miliard dolarů. „Zlato má potenciál zdvojnásobit se, jakmile Fed (americká centrální banka, pozn. red.) začne zpřísňovat a zvyšovat sazby, aby se bránil vyšší než očekávané inflaci,“ řekl.

Alasdair Macleod, není čtenářům portálu Zlato.cz neznámý. Má za sebou zkušenosti burzovního makléře, bankéře a ekonoma a nyní je vedoucím výzkumu ve společnosti GoldMoney, která spravuje přes dvě miliardy dolarů. Současně je také obhájcem zdravých peněz a tento týden poskytl rozhovor internetovému rádiu Palisades Gold. Přinášíme to nejzajímavější z jeho obsahu.

Vince Lanci z Echobay Partners znovu s přesností odhadl změnu trendu, když 15. prosince 2017 bylo zlato na 1250 dolarech. A doslova říká: Zlato se obchoduje v pásmu mezi 1250 a 1275 dolary. Nad 1275 nakupte a nad 1305 dolarů, „zastavte barák“ a nakupte ve velkém! Zlato bude do 11 měsíců na 1700 dolarech, tvrdí Lanci.

Předchozí finanční krize z roku 2008 bude jen zlomkem toho, co přijde, říká v rozhovoru pro Kitco News světoznámý investor Jim Rogers, který zmíněnou krizi předpověděl už v roce 2006. Rogers je jedním z nejuznávanějších světových investorů a expertů na komodity. V roce 1972 založil Rogers společně s Georgem Sorosem jeden z největších světových hedgeových fondů „Quatum Fund“.

Téměř hodinový dokument natočený podle knihy „The Power of Gold“, který uvedla televizní stanice Prima Zoom a který pojednává o dávné historii zlata, určitě stojí za to vidět. Můžeme pouze spekulovat o tom, kdo a kde se poprvé setkal s tímto nejkujnějším žlutým kovem. Proto není divu, že kolem zlata vznikla spousta legend. Třeba ta o řeckém králi Midasovi a řece Paktol, která je dodnes bohatým zdrojem přírodní slitiny zlata a stříbra zvané Elektrum. (Video z portálu YouTube – pozn. red.).

Lidé řadu století dokázali lhát, podvádět, navzájem se zabíjet a okrádat, jen aby získali zlato, vzácný kov, kterým se platilo a z něhož se razily mince. V soudobém finančním světě plní roli investice a vyrábějí se z něj šperky. Ale ví vůbec někdo, kolik ho je? A kde se toto množství zlata nachází? A čí toto zlato bylo nebo komu patří? Odpovědi na všechny tyto otázky a řadu dalších naleznete v dokumentu, který před časem odvysílala televizní stanice Spektrum.

ISIS jako duchovní dítko zpravodajské agentury CIA, která válku s terorem využije k očernění zlata jako alternativního platidla. Něvěříte?

Indický zaříkavač hadů Hakůl se rozhodl úplatné úředníky řádně vytrestat - vpustil do kanceláří klubko jedovatých hadů. Jedná se o akt teroristy nebo člověka, který má srdce na pravém místě?

V rámci nové rubriky uvádíme inspirativní rozhovor odborníků na slovo vzatých, Libora Křapky a Felixe Slováčka.

Vývoj ceny zlata

týden
měsíc
3 měsíce
rok
Zlato (oz) / USD
EUR/USD
USD/CZK
Zlato (oz)

Aktuální cena zlata (oz)

0,51 %
1 651,82 Zlato/USD