Podle Macleoda odvětví investičního managementu zcela ignoruje expanzi peněz a z ní vyplývající inflaci. Důsledkem této expanze peněžní zásoby je růst cen. „Zažili jsme expanzi M1 o 400 procent; nacházíme se na hyperinflačním území. Další výdaje na infrastrukturu za použití dalších natištěných peněz to nezlepší,“ tvrdí muž, jenž v roce 1970 začal svou kariéru jako makléř na londýnské burze.
Na vysvětlenou – „M1“ je termín americké centrální banky (Fed) pro peněžní zásobu země, zahrnuje nejlikvidnější části peněžní zásoby, protože obsahuje oběživo a aktiva, která jsou nebo mohou být rychle převedena na hotovost. A výdaji na infrastrukturu myslí plán prezidenta Bidena, který má nastartovat americkou ekonomiku.
PSALI JSME: Dolar padne do konce roku, tvrdí Alasdair Macleod
Podle Macleoda, jenž se domnívá, že je chybou přiřadit pojmu hyperinflace konkrétní číslo, se zdá, že Spojené státy jsou na pokraji hyperinflace, pokud nedojde ke změně (měnové, pozn. red.) politiky. „Zdá se, že se politika zhoršuje a dochází k odklonu od volného trhu. Než se probudí, bude to ještě mnohem horší,“ uvedl v rozhovoru.
„Úrokové sazby se musí zvýšit, jinak se dolar ocitne na dně, ale přílišné zvyšování sazeb způsobí, že dluh nebude možné obsluhovat. Neustále rostoucí deficity jsou v dluhovém fiatovém systému prostě nevyhnutelné,“ tvrdí Alasdair Macleod. V určitém okamžiku podle něj dojde k přesunu od kryptoměn k fyzickým kovům včetně zlata. „Zvláště když si uvědomíme množství kryptoměn a spekulací v tomto prostoru,“ dodal.
PSALI JSME: Hyperinflace podle spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho prý všechno změní. „Už se to děje,“ tweetnul
V rozhovoru si Macleod sám položit otázku, co může Fed udělat, až program zužování (podpory americké ekonomiky, pozn. red.) opět podkope finanční aktiva a výnosy dluhopisů začnou růst. „To není něco, co by Fed chtěl vidět. Pokud akciové trhy silně poklesnou, pak budou tlačeni (americká centrální banka, pozn. red.) k obnovení kvantitativního uvolňování, což ale nakonec zničí dolar,“ konstatoval.
Alasdair Macleod po většinu svého čtyřicetiletého působení v oboru financí demystifikoval makroekonomické události pro své investující klienty. Kumulace těchto zkušeností ho přesvědčila, že nesolidní měnová politika je nejničivější zbraní, kterou vlády používají proti obyčejným lidem. Jeho posláním je proto laicky vzdělávat a informovat veřejnost o tom, co vlády dělají s penězi a jak se před následky chránit.
Na celý rozhovor (v angličtině) s Alasdairem Macleodem se můžete podívat zde:
(luk)