Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jak se Tutanchamon dostal k tunám zlata?

Faraon Tutanchamon byl pohřben s více než 118 kg zlata. Jen jeho zlatá maska váží deset kilogramů a ze zlata měl na sobě skoro všechno včetně sandálů. Podle různých zdrojů bylo v hrobce faraona 9 až 11 tun zlata, protože ze zlata byly stovky, ne-li tisíce ze zhruba pěti tisíc předmětů, které dostal na svou poslední cestu.

Archeologové se nyní snaží zjistit, jak faraon vytěžil a nashromáždil tolik zlata. Ilustrační foto: iStock

Jen jeho zlatá rakev vážila 1,14 tuny. Archeologové se nyní snaží zjistit, jak faraon vytěžil a nashromáždil tolik zlata, informoval v pořadu Ztracené poklady Egypta National Geographic. Kuriozitou je, že v hrobce se našlo jen několik předmětů ze železa. I ojedinělá kovová dýka měla pouzdro z ryzího zlata.

V době mumifikace Tutanchamona, přibližně v roce 1323 př. n. l., což odpovídá době bronzové, byla tavba a výroba železa vzácná a je vůbec otázkou, zda probíhala v Egyptě. Železo se tehdy používalo pouze k výrobě okrasných, rituálních nebo dárkových předmětů. Je pravděpodobné, že železné předměty pocházely z darů a byly vzácnější než zlato.

Sledujme ovšem zlatou stopu. V egyptském Údolí králů a v okolí probíhají paralelní vykopávky, z nichž jedna, vedená ve spalujícím žáru a nehostinném terénu archeoložkou Jeniffer Gates-Fosterovou, odhaluje tajemství jakési opevněné budovy či tvrze. Při jejím zkoumání Gates-Fosterová učinila objev, který ji zřejmě zaměstná na celý život.

Zlatá písečná stezka

Jak se její spolupracovníci nořili stále hlouběji do vrstev písku a kamene pod domnělou pevností, odhalovali další stopy toho, že toto místo bylo využíváno v Tutanchomonových dobách jako obydlí dělníků, kteří pracovali na hloubení královské hrobky. Asi 18 metrů pod povrchem se do skalního podloží zařezává poněkud atypická studna. Před 3400 lety životně důležitý zdroj vody.

Stopy vedou daleko do pouště. Je známo, že v Údolí Nilu se zlato netěžilo a je tedy pravděpodobné, že starověcí inženýři hloubili podél cesty ke zlatým dolům další studny pro vzácnou pitnou vodu. „Každá studna byla jeden den chůze od té předchozí a vytvořila síť životně důležitých odpočívadel, takže takové lokality, ač vypadaly opravdu skromně, byly vlastně mechanismem, který faraonům umožnil těžit zlato,“ tvrdí archeoložka Gates-Fosterová.

Ale tým našel i další pozoruhodná vodítka, která vedla k tomuto závěru. Dokazují, že horníci na cestách do hluboké pouště skutečně mohli mít dostatek vody nejen pro sebe, ale i pro doprovázející muly, na kterých byly tuny vykutaného zlata převáženy do královských pokladnic.

Jak se Tutanchamon dostal k tunám zlata? Video National Geographic. Zdroj: YouTube

(rek)

Další z kategorie Videa