Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata se zdvojnásobí, tvrdí šéf investiční společnosti Peter Boockvar

Dalším, kdo si myslí, že cena zlata půjde prudce nahoru, je Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Advisory Group, která spravuje majetek v hodnotě osmi miliard dolarů. „Zlato má potenciál zdvojnásobit se, jakmile Fed (americká centrální banka, pozn. red.) začne zpřísňovat a zvyšovat sazby, aby se bránil vyšší než očekávané inflaci,“ řekl.

Dalším, kdo si myslí, že cena zlata půjde prudce nahoru, je Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Advisory Group. Zdroj: YouTube/Kitco News

Pokud podle Boockvara vezmeme do úvahy cenu zlata a inflaci v roce 1980, může se cena žlutého kovu nyní dostat až na 2 500 amerických dolarů za troyskou unci. „Cena může přestřelit i tři tisíce dolarů,“ řekl nedávno Boockvar v rozhovoru s Michelle Makoriovou, šéfredaktorkou serveru Kitco News.

Stříbro se podle Boockvara může dostat zpět na svá maxima 50 dolarů. „Jmenujte mi jediné aktivum, které je o 50 procent níže, než je jeho rekordní hodnota. Kromě stříbra mně jich mnoho nenapadá,“ řekl v interview, které si můžete přehrát níže (video je v angličtině, pozn. red.).

Boockvar, jak poznamenal server Kitco News, je vůči drahým kovům býčí kvůli svému výhledu na inflaci a na pomalejší ekonomický růst. „Inflace není přechodná. A to bude to nejdůležitější, co bude určovat směr ekonomiky a trhů. Neočekávám návrat k úrovním z doby před covidem,“ řekl.

Podobný názor jako Boockvar má velké zvíře kanadské těžební scény se zaměřením na zlato David Garofalo. Ten vidí za dveřmi razantní růst ceny zlata v důsledku prudších a trvalejších inflačních tlaků. Cena zlata podle Garofala vzroste na 3 000 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu).

Boockvar je ve svých názorech konsistentní. Už před pěti lety upozorňoval na problém záporných úrokových sazeb, které jsou podle něj „rostoucí rakovinou světové ekonomiky, protože představují otevřenou daň z kapitálu“, a výrazně poškozují vyhlídky penzijních fondů a střadatelů na výnosy.

PSALI JSME: David Garofalo: V řádu měsíců cena zlata překročí 3 000 dolarů za unci

Zlato podle Boockvar nelze manipulovat, znehodnocovat a elektronicky vyčarovat podle vlastního rozmaru: „Člověk ho musí skutečně vykopat ze země. Proto se o něm mluví jako o „vzácném“, protože jeho zásoba je omezená.“

Šéf společnosti Bleakley Advisory Group s oblibou dodává příměr: Všechno zlato, které kdy bylo vytěženo, stále existuje, a vejde se do dvou olympijských bazénů. „Je to vzácné zboží,“ říká: „Vlastně bych ho spíše označil za měnu. A o vzácnosti se nedá mluvit v případě světových papírových měn, kterých se tiskly a stále tisknou biliony.“

PSALI JSME: Proč by unce zlata nemohla stát 5000 dolarů?

(luk)

Další z kategorie Videa