Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Úprk z Gibraltaru

Gibraltar, britská enkláva na jižním cípu Španělska, se při brexitu jednoznačně vyslovil proti vystoupení z Evropské unie (98 %). Byl ovšem přehlasován, což je pro britskou výspu finančních operací v Evropě doslova katastrofa. Finanční služby totiž tvoří zhruba třetinu gibraltarské ekonomiky. Předseda tamní vlády Fabian Picardo danou situaci dokonce označil za samotné existenční ohrožení gibraltarské ekonomiky.

Na Gibraltaru se usadily dceřiné společnosti největších britských pojistitelů motorových vozidel, jako jsou Admiral nebo Hastings, ačkoli většina jejich podnikání se odehrává na britském trhu. Ilustrační foto: www.campaignlive.co.uk
Na Gibraltaru se usadily dceřiné společnosti největších britských pojistitelů motorových vozidel, jako jsou Admiral nebo Hastings, ačkoli většina jejich podnikání se odehrává na britském trhu. Ilustrační foto: www.campaignlive.co.uk

Britské zámořské území, které Španělsko postoupilo v roce 1713, je domovem víc než stovky regulovaných fondů, které spravují aktiva v hodnotě kolem tří miliard liber. Je také důležitým kolečkem v soukolí britského pojišťovnictví, protože dvacet procent pojištění motorových vozidel uzavřeli Britové právě tam.

Správce fondů a ředitele pojišťoven na Gibraltar dosud přitahovaly atraktivní desetiprocentní daň, nekomplikovaný právní systém, minimální regulace a umístění v kontinentální Evropě v blízkosti evropského trhu.

Není divu, že se finanční čtvrť na úzkém pruhu země mezi mořem a vápencovou skálou, která je známá svými opicemi a výhledem přes mořskou úžinu do Maroka, rapidně rozrostla. Usadily se tam dceřiné společnosti největších britských pojistitelů motorových vozidel, jako jsou Admiral nebo Hastings, ačkoli většina jejich podnikání se odehrává na britském trhu.

Gibraltar nebo Malta?

Jedna britská všeobecná pojišťovna zastoupená na Gibraltaru, Elite Insurance, se již rozhodla zřídit dceřinou společnost v Lucembursku. „Nemůžeme si dovolit, aby naši zákazníci museli čekat, co si britská vláda domluví se zbytkem Evropy. To by nebylo fér,“ sdělil generální ředitel Elite Jason Smart agentuře Reuters.

Firmy, které na Gibraltaru jsou, se teď musejí rozhodnout, zda zůstat, nebo odejít. „Vedeme samozřejmě informativní rozhovory se zeměmi jako je Malta, zda by nám v případě potřeby umožnily přístup na kontinentální trh,“ řekl ředitel Taler Asset Managementu Ron Westdorp, což je fond, ve kterém většina investorů pochází ze zemí EU mimo Velkou Británii.

Gibraltar proto nyní zvažuje, jak se přeorientovat na britský trh v případě, že Londýn po jednáních s Bruselem o odchodu z EU ztratí volný přístup na finanční trhy unie. Gibraltarský ministr financí Albert Isola zvažuje, zda neučinit z Gibraltaru atraktivními daněmi a minimální regulací pro firmy z EU vstupní bránu na britský trh. „Být mimo EU je příležitost, ne hrozba,“ prohlásil Isola v rozhovoru pro Reuters.

Dvojí právo?

Ve hře je mnoho alternativ. V případě opravdu tvrdého brexitu, po němž by Británie ztratila automatický přístup k evropskému jednotnému trhu, by finanční domy se sídlem ve Velké Británii a na Gibraltaru nesměly nabízet své služby v zemích EU.

Podle Isoly by však zůstal britský trh, který bude dál jedním z největších v Evropě. Jakákoli firma, která bude chtít dělat ve Velké Británii své obchody, bude muset zřídit dceřiné společnosti v Británii nebo na Gibraltaru.

Gibraltařané jsou přesvědčeni, že dokážou přehodit výhybku mnohem rychleji než Británie. „Protože jsme taková malá jurisdikce, jsme schopni se velmi rychle adaptovat,“ říká Joey Garcia, právník v rodinné advokátní kanceláři Isolas. Garcia by místo přístupu do EU prostě začal prodávat přístup do Británie.

Brexit bude bolet

Podle agentury Reuters by jednou z možností bylo zřídit dvojí právní režim srovnatelný s opatřeními na britském ostrově Guernsey, který má zvláštní statut zámořského území. Jeden právní režim by byl v souladu s evropskými standardy, aby si Gibraltar zachoval přístup do EU, druhý by měl domácí standardy.

Vláda je také připravena pomáhat společnostem registrovaným na Gibraltaru při jednání s jednotlivými státy unie o umožnění přístupu k jednotnému trhu. Další zvažovanou možností je podle místních právníků dohoda s jurisdikcí EU, která by umožnila Gibraltaru přístup do unie a na oplátku by firmy v jiné jurisdikci měly rychlý a bezproblémový přístup na Gibraltar.

Uprostřed všech těchto úvah ministr Isola nezpochybňuje fakt, že brexit bude bolet, protože hrozba, že firmy spoléhající na obchod s Evropskou unií se přesunou jinam, je mimořádně reálná.

(rek)

Další z kategorie Články