Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Skutečný obrázek amerického trhu práce, aneb nenechme se zmást „oživením“

V USA bylo vytvořeno v listopadu 211.000 nových pracovních míst. Skvělá zpráva a lepší než se očekávalo. A to tak, že bylo zrušeno 108.000 míst na plný úvazek, které byly nahrazeny 319.000 novými joby…avšak na částečný úvazek (tzv. „vedlejšáky“ z ekonomických důvodů). Přinášíme rozbor situace od agentur BLS, Establishment a Households. Co je zde podstatné zmínit je to, že nejvíce rostly pozice v gastronomii (čtěte pinglové a servírky), zatímco přírůstek ve výrobě byl nulový či záporný.

shutterstock_346892021 (1)

Na první pohled se jeví, že prosincový report o zaměstnanosti byl lepší, než očekávali analytici. Oficiálně bylo přidáno 211,000 pracovních míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech a je nejníže za sedm a půl roku.
Údaje podle analytiků podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) už tento měsíc přikročí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Zde je však jasně vidět, že účel i myšlenka světí prostředky, a že se manipulace tržními statistikami Fedu hodí „do krámu“. Další odklady tohoto kroku by už mohly být riskantní. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořil růst ekonomiky.

„Překonali jsme poslední překážku pro zvýšení úrokových sazeb,“ uvedl po zveřejnění údajů o trhu práce analytik Chris Gaffney ze společnosti EverBank World Markets. „Tato zpráva neobsahuje vůbec nic, co by Fedu bránilo zvýšit sazby,“ dodal.

Fed bude o nastavení úrokových sazeb jednat 15. a 16. prosince. Situace však není zdaleka tak optimistická, jak se na první pohled zdá.

1. druhý pohled: příliš velký počet prací na částečný úvazek
2. počty prací v gastronomii nemohou být motorem ekonomiky (ZDE)

Něco tu nehraje: počet prací na nucený částečný úvazek převyšuje sumu nových pracovních pozic

Méně pěkný obrázek se nám však naskytne při pohledu na složení prací, porovnáme-li práce na plný úvazek s těmi na částečný úvazek.
Dolar sice po reportu o zaměstnanosti posílil v koši ostatních měn, a „investoři oslavují, že ekonomika je dost silná, aby se vypořádala s vyššími úrokovými sazbami,“ uvedl analytik Jack Ablin ze společnosti BMO Private Bank. My však máme i opačné informace:
Citujeme vyjádření BLS o složení pracovních pozic podle analýzy agentury Household:
Počet osob zaměstnaných na částečný úvazek z „ekonomických důvodů“ (někdy se tomu říká i „nedobrovolný částečný úvazek“) se v listopadu zvýšil o 6,1 milionu na 319.000, přičemž v září a říjnu klesal.

Vysvětlení je nasnadě. Jedná se o kategorii zaměstnanců, která zahrnuje „jednotlivce, kteří by raději měli zaměstnání na plný úvazek, přesto pracují na částečný, protože jejich pracovní doba byla zkrácena nebo se jim nepodařilo najít práci na plný úvazek.“
Pracovní report o těchto pracovních pozicích z „ekonomických důvodů“zkrácených tedy zahrnuje mnohem víc než jen pracovníky, které si najímají maloobchodníci, aby vykryli svou poptávku po sezónních pracovnících.
Dále je nutné zmínit, že tento nárůst (319tis) částečných úvazků z ekonomických důvodů představuje větší než celkovou sumu nárůstu zaměstnanosti pracovníků podle agentury Household. Zaměstnanost vzrostla o 244tis. na 149,364,000.
V grafu vidíme, že listopadový skok byl největším nárůstem od září 2012.

01

Podle konkurenčního průzkumu ag. Establishment, bylo rozdělení přírůstků zaměstnanosti v listopadu následující: v popředí se nevysvětlitelně octli stavební dělníci, což paradoxně přichází v době, kdy americký report o bydlení a nemovitostech vzal obrat k horšímu, jak vidíme výše. Po stavebních dělnících následovaly tradičně hůře placené pracovní pozice ve vzdělávání a zdravotnictví, profesionální služby, rekreace a pohostinství a nakonec maloobchodníci. Dobře placená pracovní místa, kam spadá strojírenská výroba, hutnictví a těžba dřeva a informační sektor, všechny v listopadu zažily pokles.

02

Od ledna USA přidaly k zaměstnanosti 294,000 číšnic a barmanů, ale ani jediného výrobního dělníka

Zde máme další z důvodů, proč se Fed cítí pevně v kramflecích a říká, že americká ekonomika je silná a dostatečně zdravá na to, aby vydržela zvýšení sazeb. Od ledna USA však přidaly k zaměstnanosti 293,900 pozic v gastronomii a nula dělníků ve výrobě.

K tomu snad není třeba žádného komentáře, jedině snad že byste patřili k ekonomům.
Protože pokud jste ekonomem, už se netrpělivě těšíte na pořádnou diskuzi, proč by se měli lidé zaměřit pouze na modrou čáru a ignorovat červenou. Na diskuzi o nepříznivých dopadech počasí na výrobu (ať už se otepluje nebo ochlazuje). Těšíte si, až si poslechnete projev o tom, jak kolaps vysoce placených pracovních pozic je vlastně požehnáním pro málo placenou oblast potravinářství, a jak jsou poslední statistiky jen potvrzením býčího (optimistického) rozdělení americké ekonomiky na rychle rostoucí sektor služeb a „poněkud slabší“ výrobní sektor.

i

ii

 
Na grafu vidíme měsíční vývoj pouze pracovních míst ve výrobě: Pokles o tři za poslední 3 ze 4 měsíců.

Důležité je, že z těchto informací můžeme vyčíst, jak zavádějící rétorika Fedu je. Sice se podle statistik vytvořilo 211tis. nových pracovních míst, ale tou cestou, že se 100.000 plnoúvazkových pracovních míst zrušilo a 313.000 nových pracovních míst bylo přidáno.

 Autor: Tyler Durden

Zdroje: AltMarket, Marketwatch, ČTK

Editor: Daniel Hron

Další z kategorie Články