Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropa explodovala

V reakci na víkendovou dohodu zemí těžících ropu mimo organizaci OPEC snížit od příštího roku produkci o 558 tisíc barelů denně, což je přibližně 0,6 % z celosvětových dodávek, vyskočila cena na 57 dolarů za barel. To je cena, kterou u ropy Brent nikdo neviděl od července 2015.

Cena za barel ropy vyskočila na 57 dolarů. To je cena, kterou u ropy typu Brent nikdo neviděl od července 2015. Foto: iStock
Cena za barel ropy vyskočila na 57 dolarů. To je cena, kterou u ropy typu Brent nikdo neviděl od července 2015. Foto: iStock

„Závazek je nižší než původně navrhovaných 600 tisíc barelů za den, ale stále je to významný krok vpřed pro OPEC a non-OPEC spolupráci na kontrole nabídky,“ uvedl analytik Commonwealth Bank Vivek Dhar. „Rusko sníží produkci o 300 tisíc barelů, Mexiko o 100 tisíc, Omán o 40 tisíc, Ázerbájdžán o 35 tisíc a Kazachstán o 20 tisíc. O zbývajících 63 tisíc barelů se podělí Bahrajn, Brunej, Rovníková Guinea, Malajsie, Súdán a Jižní Súdán.“

„Saúdská Arábie naznačila, že by snížení výkonu mohlo být vyšší, než se plánuje,“ dodává Dhar pro Business Insider. Saúdové zatím plánují snížit těžbu o 486 tisíc barelů denně. Irák o 200 tisíc. „Pokud zmizí z trhů kolem 1,8 procenta z celosvětových dodávek ropy, trhy by se mohly ve druhém čtvrtletí příštího roku ustálit na ceně nad 50 dolary za barel.“

Komoditní stratég americké společnosti ANZ Daniel Hynes ale pro televizi CNBC připomíná, že těžba snížená o 1,7 milionu barelů denně bude v krátkodobém horizontu negována dodávkami ropy z USA, protože Spojené státy v posledních 12 měsících snížily kvůli nerentabilním cenám produkci o 800 tisíc barelů.

Finanční dům Goldman Sachs v komentáři uvedl, že cena ropy se uklidní na 55 dolarech. „Tato prognóza odráží efektivní snížení produkce o milion barelů denně oproti oznámeným 1,7 milionu. Vyšší ceny zvyšují šanci, že jiní producenti zvýší výkon.“

„Je tu příliš mnoho živých aspektů nové politiky OPEC na to, aby mohly být udržitelné v dlouhodobém horizontu. Tato strategie je vázána na určité přestřelení, což podle našeho názoru, povede k nižším cenám ropy v druhé polovině příštího roku,“ připojila se banka Barclays.

Podle agentury Reuters plánuje například Irák zvýšení těžby ze současných 4,7 milionu barelů denně na 6 milionů do roku 2020 a na 9 milionů v roce 2030. S firmami Shell, Exxon Mobile a BP má už uzavřené dlouhodobé smlouvy na rozvoj ropných polí.  Z toho rovněž vyplývá, že druhý největší producent OPEC považuje omezení těžby jen za dočasné. Maximálně do doby, než ze svého území vypudí tzv. Islámský stát.

(rek)

Další z kategorie Články